Trwa ładowanie...

Kulinarny klasyk PRL. Ratunek dla obolałych stawów

 Patrycja Pupiec
20.10.2023 09:09
Masz problem ze stawami?
Masz problem ze stawami? (Getty Images)

Na stołach naszych babć gościły szczególnie często. Niegdyś nie wyobrażano sobie bez nich rodzinnego przyjęcia. Dziś przygotowywane niezwykle rzadko, choć mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie stawów i nie tylko.

spis treści

1. Zredukuje stany zapalne

Wiele z naszych babć nie wyobraża sobie świątecznego stołu bez zimnych nóżek. Dziś rzadko można zobaczyć półmisek pełen tego przysmaku podczas rodzinnych uroczystości, ale w czasach PRL smakołyk był niezwykle popularny.

Zimne nóżki to produkt bogaty w kalorie. W 100 g znajduje się około 300 kalorii. Zaliczane do podrobów są specyficznym przysmakiem, do którego wielu osób nigdy się nie przekona.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Nogi świń mają w sobie żelatynę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jedzenie zimnych nóżek może pozytywnie wpływać na zdrowie, a w szczególności na jeden z układów.

Żelatyna sprawdzi się w przypadku problemów ze stawami, ułatwiając ich regenerację, łagodząc dolegliwości bólowe, a także może okazać się pomocna w redukcji stanów zapalnych.

Przysmak ten ma grubą skórę i wiele chrząstek, błon oraz powięzi, a najwięcej mięsa znajduje się na przednich nóżkach. Jeśli usunie się z nich kostki, można je wykorzystać do faszerowania.

2. Zawiera kolagen i elastynę

Niektórzy zajadają się nimi także w wersji grillowanej lub pieczonej z dodatkiem ulubionego sosu. Na sklepowych półkach znajdziemy surowe nóżki wieprzowe lub w wersji peklowanej. Wiele gospodyń dodaje je także do bigosu oraz gulaszu.

Kulinarny klasyk PRL zawiera również kolagen i elastynę. Galareta, z której się je przygotowuje, może stanowić element diety funkcjonalnej.

Kolagen jest trudnym do uzyskania rodzajem białka, którego na próżno szukać w innych produktach spożywczych, choć w galarecie z zimnych nóżek występuje naturalnie. Jest również niezbędnym budulcem stawów, kości oraz skóry.

Znacznie bardziej popularnym przedstawicielem jadłospisu funkcjonalnego jest rosół kolagenowy, zalecany w szczególności osobom, które cierpią na choroby stawów.

Kolagen pozytywnie działa również na stan skóry. Poprawia jej elastyczność i może wspierać walkę z cellulitem. Docenią go także osoby zmagające się z osteoporozą.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze