Trwa ładowanie...

"Naoliwią" stawy, zadziałają jak ibuprofen. Wystarczy 50 gramów dziennie

 Karolina Rozmus
28.11.2022 17:25
Oliwki to źródło roślinnych związków bioaktywnych
Oliwki to źródło roślinnych związków bioaktywnych (Getty Images)

Długowieczność społeczności zamieszkujących Grecję czy niektóre rejony Włoch, a także mniejsza liczba chorób układu krążenia wśród ludności, sprawiły, że popularność oliwy zatacza coraz szersze kręgi. Tymczasem na uwagę zasługuje nie tylko to płynne złoto, ale też owoce, z której jest tłoczone.

spis treści

1. Oliwa źródłem prozdrowotnych związków

Porastają Hiszpanię, Grecję czy Włochy, które to kraje należą do największych producentów i eksporterów oliwy na rynek europejski. A ta zyskuje coraz większą popularność nie tylko za sprawą smaku, ale i właściwości zdrowotnych.

Oliwa to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 stanowiących ok. 87 proc. jej zawartości. Do głównych należą kwas linolenowy, oleinowy, palmitynowy czy linolowy. Poza kwasami tłuszczowymi w oliwie znajdziemy związki fenolowe - kwasy fenolowe, lignany czy flawonoidy. Są one jednak obecne także w samych oliwkach.

To m.in. dzięki bioaktywnym składnikom oliwy oraz oliwek mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego, w dużej mierze należący do tzw. niebieskich stref, żyją dłużej, rzadziej chorują na schorzenia układu krążenia i zdecydowanie rzadziej cierpią z powodu otyłości.

Zobacz film: "Oliwa z oliwek lekarstwem dla cukrzyków"

2. Co siedzi w oliwkach?

Aż 74 proc. kwasów tłuszczowych obecnych w małych zielonych lub czarnych owocach to kwas oleinowy. Należy do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wykazują działanie przeciwzapalne.

Oliwki zawierają związki o silnym działaniu przeciwzapalnym
Oliwki zawierają związki o silnym działaniu przeciwzapalnym (Pixabay)

Poza tym w oliwkach obecny jest jeden z najsilniej działających roślinnych "środków" przeciwzapalnych, czyli kwercetyna oraz oleokantal, a ponadto hydroksytyrosob i oleuropeina. Oleokantal jest enzymem, który nie tylko łagodzi ból stawów, ale także może pomóc w innych dolegliwościach bólowych. Według badań 50 g oliwek czy oliwy dziennie odpowiada 10 proc. rekomendowanej dobowej dawki ibuprofenu.

Co jeszcze zawierają oliwki i jakich korzyści z ich spożywania możemy oczekiwać?

  • według badania w "Psycholog Today" osoby, które spożywają kwasy tłuszczowe jednonienasycone, mają wyższe stężenie neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za proces nauki i zapamiętywania – acetylocholiny,

  • są źródłem witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłowo funkcjonujący układ nerwowy,

  • związki fenolowe, hydroksytyryzol oraz oleuropeina usprawniają pracę wątroby oraz serca,

  • jednonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom "złego" cholesterolu, co zapobiega rozwojowi miażdżycy, wpływa pozytywnie na stan naczyń krwionośnych i dodatkowo wzmaga kardioprotekcyjne działanie oliwek, czego dowiodło badanie na łamach "Lipids in Health and Disease",

  • zawierają pokaźną dawkę błonnika, który wspiera układ pokarmowy, ale także chroni przed chorobami układu krążenia,

  • jedno z badań wykazało, że podawanie ekstraktu z oliwek osobom z grupy ryzyka RZS wpłynęło na zmniejszenie odczuwanego bólu stawów.

W innym z badań w grupie osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów RZS podawano kapsułki z wyciągiem z oliwy przez 24 tygodnie. Efektem tego działania także było zmniejszenie dolegliwości wywołanych przez stan zapalny niemal u 40 proc. uczestników badania.

Warto pamiętać, że choć w Polsce nie mamy dostępu do świeżych owoców, to zdecydowanie lepiej nie raczyć się oliwkami drylowanymi czy faszerowanymi różnymi pastami czy serem. Mogą zawierać wysokie stężenie sodu, dodatki smakowe, w tym kwasy tłuszczowe nasycone. W zamian warto sięgnąć po oliwki z pestką, które są smaczniejsze i zdrowsze.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze