Trwa ładowanie...

Lekarka ostrzega. Nigdy nie zje tego produktu

 Patrycja Pupiec
Patrycja Pupiec 26.09.2023 16:33
Lekarz nigdy nie tknie. "Ludzie błędnie myślą, że jest zdrowa"
Lekarz nigdy nie tknie. "Ludzie błędnie myślą, że jest zdrowa" (Getty Images, Facebook)

Naukowcy i lekarze najlepiej wiedzą, jak dbać o zdrowie. Jeden z nich ujawnia, jakiej przekąski nigdy nie zje, choć wiele osób sięga po nią regularnie. Gastroenterolog wskazuje, że pozornie zdrowa przekąska ma puste kalorie, jest wysokoprzetworzona i zawiera zbędne dodatki, w tym cukier.

spis treści

1. Lekarz nigdy nie zje tej przekąski

British Heart Foundation (BHF) zaznacza, że większość osób spożywa więcej białka niż potrzebuje. Dietetyczka Tracy Parker z BHF podkreśla, że większość dorosłych potrzebuje każdego dnia od 1-2,5 g białka na 1 kg masy ciała.

Dr Harmony Allison - gastroenterolog z Tufts Medical Center - wskazuje, że nigdy nie sięga po jedną przekąskę, czyli batony białkowe.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Ekspertka wyjaśnia, że wiele osób uważa, że jest zdrowa, choć w rzeczywistości to **wysokoprzetworzona, pełna zbędnych dodatków np. cukru, bomba pustych kalorii.

Zamiast tego radzi, by sięgać po zdrowsze źródła białka, takie jak groszek, fasola, soczewica, masło orzechowe, pestki dyni czy orzechy.

2. Pochodzenie białka nie ma znaczenia?

Białko jest niezwykle istotnym elementem zdrowej diety. Wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i ma znaczenie m.in. dla produkcji hormonów, budowy mięśni, krzepnięcia krwi.

Głównym źródłem tego makroelementu w diecie większości osób na świecie jest białko pochodzenia zwierzęcego.

Dietetyczka UCLA Dany Hunnes podkreśla, że dla funkcjonowania organizmu nie ma znaczenia pochodzenia białka.

- Jednak dane pokazują, że spożywanie mniejszej liczby produktów pochodzenia zwierzęcego i większej ilości białka roślinnego wiąże się ze zwiększoną długowiecznością oraz zmniejszoną zachorowalnością - wskazuje ekspertka.

3. Co daje białko roślinne?

American Heart Association podaje, że spożywanie mniejszej ilości mięsa zmniejsza ryzyko wielu schorzeń w tym:

Co więcej, błonnik zawarty w produktach roślinnych wspiera dobre bakterie w jelitach.

I choć nie trzeba od razu rezygnować z mięsa w diecie, warto ograniczyć spożycie niektórych rodzajów na korzyść produktów roślinnych - bogatych w białko.

- Białka zwierzęce, które znajdziemy zwłaszcza w czerwonym i przetworzonym mięsie, są powiązane ze stanami zapalnymi - ostrzega dr Hunnes z UCLA.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze