Leki nie lubią tych produktów. Obniżają wchłanianie substancji czynnej
Podczas wizyty u lekarza, specjalista zwykle informuje nas o tym, ile razy dziennie i w jakiej dawce brać przepisany środek. Okazuje się jednak, że równie ważne jest to, co jemy i pijemy. Dzięki temu nie zakłócimy działania leków i unikniemy niepożądanych skutków ubocznych.
1. Czego nie lubią leki?
Podczas przyjmowania leków warto zrezygnować z niektórych potraw i napojów. Pewne połączenia mogą sprawić, że środek okaże się nieskuteczny, a nawet doprowadzi do niechcianych lub niebezpiecznych dolegliwości.
Stosując leki na niedoczynność tarczycy i antydepresanty warto zwracać uwagę na ilość przyjmowanego błonnika. Choć ma doskonały wpływ na pracę jelit, może też obniżać wchłanianie substancji czynnej. Pamiętajmy, że głównym źródłem błonnika w diecie są produkty zbożowe, warzywa i owoce.
2. Tłuszcze i nabiał podczas leczenia
Należy uważać na tłuszcze, zarówno zwierzęce i roślinne. Mogą zwiększać wchłanianie pewnych związków. Podwyższone stężenie we krwi spowoduje objawy przedawkowania. Szczególnie dotyczy to beta-blokerów, leków na astmę oraz antydepresantów.
Z kolei antybiotyki nie lubią nabiału. Przetwory mleczne zawierają dużo wapnia, który może prowadzić do sytuacji, w której antybiotyki są gorzej wchłaniane przez organizm. Nie trzeba całkowicie rezygnować z nabiału, po prostu lepiej zachować dwugodzinną przerwę.
3. Co z napojami?
Alkohol jest całkowicie zakazany podczas przyjmowania większości leków. Zaburza działanie środków nasennych, przeciwalergicznych, antydepresantów i nasercowych. W połączeniu ibuprofenem, paracetamolem lub aspiryną prowadzi do uszkodzeń błony śluzowej żołądka i niszczy wątrobę.
Środków na nadciśnienie oraz anemię lepiej nie popijać kawą i herbatą. Przyjmowanych leków lepiej też nie przyjmować z napojami gazowanymi ani sokami. Najbezpieczniej trzymać się zwykłej niegazowanej wody. Unikniemy nieprzyjemnych skutków ubocznych i nie zakłócimy działania przyjmowanych środków.
Najlepiej, aby przy każdym przyjmowaniu leków dokładnie przeczytać załączoną ulotkę lub skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą, ponieważ nieświadomie popełniony przez nas błąd może sprawić, że przyjmowany lek nie zadziała tak, jak tego oczekujemy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl