Lubisz pikantne jedzenie? Będziesz zaskoczony, jak działa na organizm
Nie każdemu kapsaicyna, odpowiadająca za ostrość potraw, kojarzy się ze zdrowiem. Nie brakuje ludzi, którzy po zjedzeniu ostrych dań narzekają na ból żołądka czy pieczenie w przełyku. Istnieje jednak wiele badań naukowych, które udowadniają korzystny wpływ kapsaicyny na organizm. Okazuje się, że może ona m.in. łagodzić ból i zmniejszać ryzyko epizodów sercowo-naczyniowych.
1. Wpływ kapsaicyny na zdrowie
Kapsaicyna jest składnikiem chemicznym, odpowiadającym za pikantność w papryczkach chili. Jest też często stosowana w lekach i suplementach diety w celu złagodzenia bólu, poprawy krążenia czy redukcji wagi.
Przykładowo w badaniu opublikowanym na łamach "The Journal of Pain" uczestnicy otrzymali kapsaicynę w postaci plastrów, aby zobaczyć, jak wpływa na ból stawów. Wyniki wykazały, że kapsaicyna może je łagodzić.
Z kolei w analizach opublikowanych w "BMC Complementary and Alternative Medicine", uczestnicy otrzymali suplement z kapsaicyną, aby zobaczyć, jak wpływa na utratę wagi. Wyniki wskazały, że suplementacja kapsaicyną może pomagać w utracie nadmiernych kilogramów dzięki regulacji metabolizmu i apetytu.
Z kolei w badaniu opublikowanym w "Cancer Research", naukowcy zbadali wpływ kapsaicyny na komórki rakowe i zaobserwowali, że może mieć właściwości przeciwnowotworowe. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić tę hipotezę.
Jednocześnie należy pamiętać, że konsumpcja zbyt dużych ilości kapsaicyny może powodować niepożądane efekty uboczne, takie jak podrażnienie układu pokarmowego i ból brzucha. Dlatego ważne jest, aby dostosowywać jej ilość do naszych możliwości.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl