Lubisz ziarna słonecznika? Badacze odkryli w nich toksynę odpowiedzialną za raka wątroby
Stanowią źródło naturalnego i bardzo silnego przeciwutleniacza, czyli witaminy E, dlatego zaleca się włączenie ziaren słonecznika do codziennej diety. Jednak badacze ustalili, że jedna toksyna w tych małych ziarenkach potencjalnie może powodować raka wątroby.
1. Ziarna słonecznika a rak
Naukowcy z Michigan State University w Stanach Zjednoczonych odkryli, że w ziarnach słonecznika może znajdować się aflatoksyna. To rodzaj bardzo silnej toksyny należącej do grupy mykotoksyn, czyli substancji wytwarzanych przez grzyby.
Aflatoksynę produkują zwłaszcza grzyby z rodziny Aspergillus. Mogą namnażać się na orzechach – fistaszkach, pistacjach i migdałach, a także na zbożach w sprzyjających im wilgotnych terenach tropikalnych.
Toksynę znaleźć można niekiedy i w innych produktach spożywczych – w tym w chlebie, suszonych owocach, a nawet w przyprawach i olejach roślinnych. Ma udowodnione wieloma badaniami działanie mutagenne, teratogenne i hepatotoksyczne. To znaczy, że aflatoksyny są szkodliwe dla wątroby – powodują pierwotnego raka tego narządu – i mogą oddziaływać toksycznie na zarodek lub płód. To nie wszystko. Nauka dowiodła ich szkodliwy wpływ na nerki, układ nerwowy i odpornościowy.
Co ważne – odporne są na temperaturę.
Wyniki badania opublikowanego w "Plos One" sugerują, że regularne spożywanie toksycznych ziaren słonecznika może powodować raka wątroby. Badanie odbywało się na terenie Tanzanii, a więc w warunkach sprzyjających rozwojowi toksycznego grzyba.
- Potrzebne są dalsze badania w celu określenia wskaźników spożycia produktów z nasion słonecznika u ludzi i zwierząt w celu oceny narażenia i lepszego zrozumienia roli nasion słonecznika w ciastach jako źródła aflatoksyn w diecie – powiedział współautor badań, prof. Gale Strasburg.
W Tanzanii aż 60 proc. badanych próbek ziaren słonecznika było skażonych aflatoksyną.
2. Czy warto jeść nasiona słonecznika?
A co to oznacza dla mieszkańców innych krajów, położonych na terenach należących do tropików? Badacze zaobserwowali, że przewlekła ekspozycja na aflatoksynę powodowała każdego roku około 25-155 tys. zgonów na całym świecie.
W Polsce aflatoksyny oficjalnie zostały uznane za rakotwórcze w 1996 r. Jednak żywność, którą spożywamy, może być nimi skażona. Zgodnie z Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEZ), te toksyczne substancje najczęściej wykrywane są w produktach z importu. Chodzi m.in. o orzechy arachidowe i brazylijskie, pistacje, kukurydzę i ryż oraz produkty z nich wytwarzane (masło orzechowe, mąka, ciastka).
Czy to znaczy, że nasiona słonecznika i orzechy oraz produkty z innych krajów trzeba wyrzucić z naszej diety na dobre? Nie. Jak podaje NCEZ: "Kupując produkty zbożowe, orzechy czy suszone owoce, należy wybierać produkty pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów żywności, a następnie przechowywać je w odpowiednich warunkach podanych na opakowaniu (unikać wilgotnych i ciepłych miejsc)".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl