Ma 97 lat i jest ikoną fitnessu. Każdy dzień zaczyna tak samo
Seniorka, której brakuje trzech lat do setki, nazywana jest Pierwszą Damą Fitnessu. Od 50 lat zajmuje się edukowaniem ludzi, jak żyć, jeść i ćwiczyć, by być zdrowym aż do sędziwej starości. Mimo wieku wciąż lubi błysk fleszy i rozmowy z mediami, niedawno więc z radością podzieliła się przepisem na poranny zastrzyk energii.
1. Legenda fitness. Uczyła Amerykanów, jak żyć zdrowo
Elaine LaLanne to ikona zdrowego stylu życia. Od lat 50. XX wieku wraz z mężem Jackiem inspirowała pokolenia Amerykanów, namawiając ich do lepszego odżywiania się i aktywności fizycznej. Przez lata była związana z telewizją, brała udział w reklamach, występowała jako producentka, prowadząca, gość i gwiazda.
Od dekad podróżuje też po całym świecie, występując jako mówczyni i motywując innych do działania. W wieku 97 lat wcale nie zwalnia tempa, będąc twarzą rodzinnej firmy, którą prowadziła wraz z mężem i synem. Aktywnie działa w social mediach i chętnie udziela wywiadów.
- Zawsze brałam udział w jakimś projekcie i myślę, że właśnie to, a także prawidłowe odżywianie i codzienne ćwiczenia pomogły mi dożyć 97 lat – wyjaśnia Elaine, cytowana przez Insidera.
2. Zastrzyk energii i kopalnia białka
To właśnie w rozmowie z Insiderem zdradziła kilka tajników związanych z dietą, jakiej aktywna seniorka jest wierna. Przyznaje, że każdy dzień zaczyna od wysokobiałkowego posiłku, który wpływa na jej wytrzymałość, wspiera mięśnie i daje uczucie sytości. To jogurt z granolą i jagodami. Po nim 97-latka sięga po proteinowy koktajl.
- Chcę mieć pewność, że codziennie dostarczam wystarczającą ilość białka i jest na to jeden prosty sposób – mówi LaLann.
- Jack powiedział mi, że to dobre dla zdrowej skóry i włosów. Myślę, że to pomogło mi zachować zdrowie w późniejszym życiu – dodaje.
Przepis na białkowy shake jest bardzo prosty. Elaine blenduje dwuprocentowe mleko z miarką odżywki białkowej, bananem i jagodami. Warto pamiętać, że proporcje - ilość białka jest kwestią indywidualną. Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na ten kluczowy dla masy mięśniowej makroskładnik wynosi 1 g na 1 kg masy ciała. Może jednak być większe w sytuacji wzmożonej aktywności fizycznej czy u seniorów, ponieważ wraz z upływem czasu dochodzi do utraty mięśniowej.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl