Mąka kasztanowa – wartości odżywcze, właściwości, cena
Mąka kasztanowa jest dobrym źródłem wielu składników mineralnych. Cechuje ją wysoka zawartość białka i węglowodanów. Można stosować ją do ciast i naleśników. Jakie właściwości ma mąka kasztanowa? Dlaczego warto po nią sięgać?
1. Charakterystyka mąki kasztanowej
Mąka kasztanowa powstaje w wyniku zmielenia kasztanów jadalnych. Główną zaletą mąki kasztanowej jest fakt, że nie zawiera glutenu. Mąka kasztanowa ma słodki smak i orzechowy zapach.
Tekstura mąki kasztanowej przypomina mąkę pszenną, ponieważ produkty, które z niej powstają są plastyczne. Mąka kasztanowa ma jednak więcej wartości odżywczych niż mąka pszenna.
2. Wartości odżywcze mąki kasztanowej
Wartości odżywcze mąki kasztanowej są bardzo liczne.
Mąka kasztanowa zawiera dużo białka, węglowodanów, kwasy tłuszczowe (zarówno jednonienasycone jak i wielonienasycone), błonnik, lecytynę oraz sacharozę, kwas jabłkowy i kwas cytrynowy.
Mąka kasztanowa jest dobrym źródłem składników mineralnych takich jak:
- miedź,
- potas,
- fosfor,
- żelazo,
- sód,
- cynk,
- wapń,
- magnez.
W jej składzie znajdziemy także:
- witaminę B6,
- witaminy B1
- witaminę B2,
- witaminę C,
- foliany,
- niacynę),
- kwas pantotenowy.
W 100 g mąki kasztanowej znajduje się 371 kalorii.
3. Właściwości mąki
Mąka kasztanowa ma także wiele właściwości wpływających pozytywnie na nasz organizm. Dzięki mące kasztanowej możemy zapobiegać anemii, poprawić pracę mózgu, obniżać ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Mąka kasztanowa wpływa także na prawidłową budowę kości, chroni przed wolnymi rodnikami oraz zwiększa odporność organizmu.
Właściwości mąki kasztanowej działają także ochronie na układ sercowo-naczyniowy, zapobiegają chorobom serca oraz innym schorzeniom układu krążenia.
Stosując mąkę kasztanową można zapobiegać cukrzycy oraz nowotworom.
4. Zastosowanie mąki kasztanowej
Mąka kasztanowa jest wykorzystywana do przygotowywania słodkich i słonych potraw. Można z niej piec ciasta, smażyć naleśniki, wyrabiać makarony i pieczywo. Z mąki kasztanowej można także lepić pierogi, kopytka czy omlet. Mąka kasztanowa sprawdzi się także do zagęszczania zup i sosów. Po upieczeniu może zmieniać kolor i sprawi, że dania będą miały brązowy odcień.
Dzięki brakowi glutenu można stosować ją w przygotowywaniu dań w diecie bezglutenowej. Można ją także łączyć z innymi rodzajami mąk ponieważ ma właściwości plastyczne.
Dobrze połączyć ją z innym rodzajem mąki, które będzie lepiej pochłaniać wilgoć. Mąka kasztanowa dobrze rozrabia się w wodzie i tłuszczach.
5. Ile kosztuje mąka kasztanowa
Mąka kasztanowa nie należy do najtańszych produktów. Cena mąki kasztanowej jest dość wysoka - 0,5 kg kosztuje ok. 20 zł.