Trwa ładowanie...

Mogą ukrywać się właśnie tutaj. Doprowadzają wątrobę do ruiny, zwiększają ryzyko raka

Avatar placeholder
07.05.2024 09:29
Tak nieświadomie rujnujesz swoją wątrobę. Uważaj na toksyny w tych produktach
Tak nieświadomie rujnujesz swoją wątrobę. Uważaj na toksyny w tych produktach (Getty Images, YouTube)

Spożywane przez nas produkty mają ogromny wpływ na zdrowie, więc coraz częściej staramy się świadomie komponować posiłki. Łatwo jednak wpaść w pułapkę, bo zapewnienia producentów nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością.

spis treści

1. Szkodliwe aflatoksyny

W sklepach można natrafić na mnóstwo produktów, które mają stanowić wartościowy element diety. Nie zawsze tak jednak jest, gdyż nawet w tej "zdrowej" żywności możemy natrafić na szkodliwe związki.

Do tej kategorii zdecydowanie należą aflatoksyny. Czym są? Temat przybliżył dr Bartek Kulczyński w nagraniu opublikowanym na YouTube. Dietetyk wskazał kilka produktów, na które powinniśmy uważać.

Zobacz film: "Ryby pełne toksyn. Te gatunki mogą zawierać metale ciężkie i szkodliwe antybiotyki"

- Aflatoksyny to toksyczne substancje, które są produkowane przez kilka gatunków grzybów pleśniowych, w tym przez pleśnie takie jak aspergillus flavus i aspergillus parasiticus - wyjaśnia specjalista.

Duża wilgotność i wysoka temperatura to doskonałe środowisko do rozwoju pleśni. Niestety grzyby są na tyle odporne, że dobrze też radzą sobie w naszym klimacie, a do tego mogą namnażać się w żywności.

Wiele lubianych przez nas produktów spożywczych jest sprowadzane z innych krajów, tym samym istnieje spore prawdopodobieństwo, że żywność zawiera szkodliwe dla zdrowia aflatoksyny.

2. Uważaj na te produkty

Wspomniane grzyby można najczęściej znaleźć w orzechach ziemnych, zbożu i migdałach, ale w sprzyjających warunkach mogą też rozwinąć się na innych produktach spożywczych. Dr Bartek Kulczyński radzi także uważać na:

  • suszone owoce,
  • przyprawy,
  • różnego rodzaju ziarna i pestki,
  • kukurydzę,
  • pistacje.

Aflatoksyny to jedne z najbardziej toksycznych substancji dla naszej wątroby. Dietetyk podkreśla, by zwracać uwagę na wygląd i zapach produktów. Warto też zadbać o odpowiednie przechowywanie.

Toksyczne związki nie są widoczne gołym okiem, więc lepiej nie ryzykować, jeśli dana partia ma dziwny odór lub przebarwienia. W takich okolicznościach należy powstrzymać się od konsumpcji.

3. Fatalne dla zdrowia skutki

Jedna z aflatoksyn, a dokładniej B1, została sklasyfikowana jako rakotwórcza. Związki są metabolizowane przez wątrobę, a więc to właśnie ten narząd jest najbardziej narażony na rozwój nowotworu i inne negatywne skutki.

- Osoby przewlekle eksponowane na aflatoksyny mają nawet cztery razy wyższe ryzyko zachorowania na marskość wątroby. (...) U osób narażonych na działanie aflatoksyn ryzyko wystąpienia raka wątroby jest ponad sześć razy wyższe - wyjaśnia dietetyk.

Spożywanie tych szkodliwych związków powoduje stres oksydacyjny, a więc prowadzi do uszkodzenia komórek. Na tym jednak nie koniec. Aflatoksyny mają fatalny wpływ na układ nerwowy, gdyż powodują zmiany neurodegeneracyjne w mózgu.

Na związki powinny uważać także osoby zmagające się z alergiami. U wielu pacjentów zaobserwowane nasilenie objawów astmy oskrzelowej oraz alergicznego nieżytu nosa.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze