Mogą ukrywać się właśnie tutaj. Doprowadzają wątrobę do ruiny, zwiększają ryzyko raka
Spożywane przez nas produkty mają ogromny wpływ na zdrowie, więc coraz częściej staramy się świadomie komponować posiłki. Łatwo jednak wpaść w pułapkę, bo zapewnienia producentów nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością.
1. Szkodliwe aflatoksyny
W sklepach można natrafić na mnóstwo produktów, które mają stanowić wartościowy element diety. Nie zawsze tak jednak jest, gdyż nawet w tej "zdrowej" żywności możemy natrafić na szkodliwe związki.
Do tej kategorii zdecydowanie należą aflatoksyny. Czym są? Temat przybliżył dr Bartek Kulczyński w nagraniu opublikowanym na YouTube. Dietetyk wskazał kilka produktów, na które powinniśmy uważać.
- Aflatoksyny to toksyczne substancje, które są produkowane przez kilka gatunków grzybów pleśniowych, w tym przez pleśnie takie jak aspergillus flavus i aspergillus parasiticus - wyjaśnia specjalista.
Duża wilgotność i wysoka temperatura to doskonałe środowisko do rozwoju pleśni. Niestety grzyby są na tyle odporne, że dobrze też radzą sobie w naszym klimacie, a do tego mogą namnażać się w żywności.
Wiele lubianych przez nas produktów spożywczych jest sprowadzane z innych krajów, tym samym istnieje spore prawdopodobieństwo, że żywność zawiera szkodliwe dla zdrowia aflatoksyny.
2. Uważaj na te produkty
Wspomniane grzyby można najczęściej znaleźć w orzechach ziemnych, zbożu i migdałach, ale w sprzyjających warunkach mogą też rozwinąć się na innych produktach spożywczych. Dr Bartek Kulczyński radzi także uważać na:
- suszone owoce,
- przyprawy,
- różnego rodzaju ziarna i pestki,
- kukurydzę,
- pistacje.
Aflatoksyny to jedne z najbardziej toksycznych substancji dla naszej wątroby. Dietetyk podkreśla, by zwracać uwagę na wygląd i zapach produktów. Warto też zadbać o odpowiednie przechowywanie.
Toksyczne związki nie są widoczne gołym okiem, więc lepiej nie ryzykować, jeśli dana partia ma dziwny odór lub przebarwienia. W takich okolicznościach należy powstrzymać się od konsumpcji.
3. Fatalne dla zdrowia skutki
Jedna z aflatoksyn, a dokładniej B1, została sklasyfikowana jako rakotwórcza. Związki są metabolizowane przez wątrobę, a więc to właśnie ten narząd jest najbardziej narażony na rozwój nowotworu i inne negatywne skutki.
- Osoby przewlekle eksponowane na aflatoksyny mają nawet cztery razy wyższe ryzyko zachorowania na marskość wątroby. (...) U osób narażonych na działanie aflatoksyn ryzyko wystąpienia raka wątroby jest ponad sześć razy wyższe - wyjaśnia dietetyk.
Spożywanie tych szkodliwych związków powoduje stres oksydacyjny, a więc prowadzi do uszkodzenia komórek. Na tym jednak nie koniec. Aflatoksyny mają fatalny wpływ na układ nerwowy, gdyż powodują zmiany neurodegeneracyjne w mózgu.
Na związki powinny uważać także osoby zmagające się z alergiami. U wielu pacjentów zaobserwowane nasilenie objawów astmy oskrzelowej oraz alergicznego nieżytu nosa.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl