GIS wycofuje mąkę. Pod żadnym pozorem nie używaj jej do pieczenia
Główny Inspektorat Sanitarny zadecydował o wycofaniu określonych partii mąki migdałowej, w których wykryto przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn. "Aflatoksyny to substancje produkowane przez grzyby pleśniowe z rodziny Aspergillus, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka" - Informuje GIS w oświadczeniu.
1. Wycofana mąka migdałowa. Przyczyną aflatoksyny
Przedmiotem wycofania jest trzynaście partii mąki migdałowej FIVIO o gramaturze 250 g produkowanej przez zakład RADZIOWI Sp. z o.o. i pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych. Szczegółowe numery partii wraz z terminami ważności dostępne są na stronie GIS w oświadczeniu dot. wycofania.
"Firma RADZIOWI Sp. z o.o. niezwłocznie po otrzymaniu wyników badań poinformowała właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wdrożyła procedurę wycofania wyżej wymienionych partii produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie" - czytamy w oświadczeniu.
2. Szczegóły wycofania
Nazwa produktu: Mąka migdałowa, FIVIO, 250 g
Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone
Producent: RADZIOWI Sp. z o.o., ul. Chopina 8A, 36-200 Brzozów
Przekroczone dopuszczalne poziomy aflatoksyn są alarmujące przede wszystkim ze względu na ich dużą szkodliwość dla zdrowia. Przyczyniają się do powstawania nowotworów i zwiększają ilość wolnych rodników. Są to ponadto substancje odporne na wysokie temperatury (nawet do 270 stopni Celsjusza), promieniowanie ultrafioletowe, wahania ciśnienia czy zmiany wilgotności.
Objawy zakażenia aflatoksynami mogą być różne w zależności od rodzaju toksyny i ilości, jaką spożyliśmy. Najczęściej jednak obejmuje ono wątrobę oraz nerki, często także wpływają na układ nerwowy.
W przypadku zakażenia aflatoksynami pojawiają się objawy charakterystyczne dla zatrucia pokarmowego, a więc:
- bóle brzucha,
- nudności i wymioty,
- biegunka,
- ucisk w żołądku,
- podwyższona temperatura ciała.
Toksyny obejmują ponadto płuca, powodując obrzęk, a także mogą wywołać drgawki, zażółcenia skóry lub doprowadzić do śpiączki.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl