Trwa ładowanie...

Myśliwi zjedli zakażone mięso. Dwóch mężczyzn zmarło na rzadką chorobę

Avatar placeholder
25.04.2024 21:12
Dwie ofiary choroby prionowej w USA
Dwie ofiary choroby prionowej w USA (Getty Images)

Zespół badaczy opublikował studium przypadku dwóch zmarłych myśliwych jeleni, u których wykryto rzadką chorobę prionową. Do jej objawów należą m.in. zaburzenia neurologiczne takie jak drgawki, utrudniona mobilność, ale także huśtawki nastrojów, drażliwość czy stany depresyjne.

spis treści

1. Czym są choroby prionowe?

Zakażenie chorobą prionową może dotknąć niektórych dzikich zwierząt takich jak jelenie czy dziki. U ludzi schorzenie to występuje m.in. w postaci **choroby Creutzfeldta-Jakoba (CJD), której odmianą jest np. choroba szalonych krów powodowana przez spożycie zakażonej wołowiny.

Priony to białkowe cząsteczki zakaźne, które, pomimo braku metabolizmu oraz kwasów nukleinowych, zdolne są do samoistnego rozmnażania w organizmie gospodarza.

Zobacz film: "Rezygnujesz z mięsa? Takie mogą być efekty"

Choroby prionowe mogą być dziedziczne, ale także nabyte. Te spowodowane przez zakażenia ludzi lub zwierząt występują bardzo rzadko, ale i szybko postępują i są nieuleczalne. Ich objawy są z początku ciężkie do rozpoznania i przeważnie obejmują symptomy neurologiczne takie jak problemy z chodzeniem, otępienie, zaburzenia czucia, ale także bezsenność, problemy z trzymaniem moczu i stolca czy drażliwość i obniżenie nastroju.

2. Dwie ofiary choroby prionowej w USA

W studium przypadku 72-letni mężczyzna został przyjęty do Centrum Nauk o Zdrowiu działającego przy Uniwersytecie Teksańskim w San Antonio. Poinformował, że doświadcza dezorientacji i nagłych, nasilonych problemów emocjonalnych. Z biegiem czasu zaczął odczuwać także inne objawy, takie jak drgawki. Zmarł zaledwie miesiąc po przyjęciu do placówki i został zdiagnozowany z chorobą Creutzfeldta-Jakoba.

Diagnoza była o tyle zaskakująca, że naprowadziła badaczy na identyczny przypadek innego pacjenta, który w tym samym czasie zmarł na tę samą dolegliwość. Naukowcy szybko powiązali obydwu pacjentów i odkryli, że mężczyźni znali się i obaj pracowali jako lokalni myśliwi specjalizujący się w polowaniach na jelenie.

Badacze zakładają, że dwóch pacjentów cierpiących w tym samym czasie na tę samą niezwykle rzadką chorobę sugeruje, że obydwaj musieli spożywać zakażoną dziczyznę z tego samego zwierzęcia bądź innego zwierzęcia z tego samego stada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze