Na odchudzanie i problemy z nadciśnieniem. Teraz trwa sezon
Koniec lata nie oznacza, że trzeba rezygnować z owoców. Wręcz przeciwnie można do woli cieszyć się ich smakiem i sięgnąć np. po jesienne odmiany gruszek. Nie dość, że są smaczne, to jeszcze mają mało kalorii i niski indeks glikemiczny.
1. Gruszki na odchudzanie
Gruszki to świetny wybór dla tych, którzy chcą schudnąć, a także chorym na cukrzycę. Owoce mają mało kalorii i niski indeks glikemiczny. Owoce średniej wielkości mają tylko około 60 kalorii.
To także bogate źródło błonnika. Sprzyja on odchudzaniu, wpływa korzystnie na metabolizm, wspiera układ pokarmowy i pomaga zahamować nadmierny apetyt.
Ponadto gruszki są bogate w potas, fosfor, wapń, magnez, sód miedź, żelazo, bor oraz jod. Zawierają też kwasy owocowe – jabłkowy i cytrynowy – oraz węglowodany, pektyny i olejki eteryczne.
Owoce mają też mnóstwo witamin A, B1, B2, B6, C i PP, dlatego powinna być stale obecne w codziennej diecie.
2. Kto powinien jeść gruszki?
Gruszki pomogą nie tylko w odchudzaniu. W medycynie ludowej napar z gruszek stosuje się przy przeziębieniach, bólach głowy, migrenie, uporczywym kaszlu i gorączce. Poza tym jedzenie gruszek zaleca się przy nadciśnieniu tętniczym (ze względu na zawartość potasu) oraz przy problemach z przewodem pokarmowym.
Miękkie, dojrzałe gruszki pobudzają trawienie i zapobiegają zaparciom.
Z kolei zawartość boru w gruszkach wspomaga mózg: pobudza szare komórki do wytężonej pracy i poprawia koncentrację.
Jedząc gruszki chronimy także tarczycę. To zasługa zawartego w nich jodu. Jest on niezbędny do produkcji hormonów tarczycy: tyroksyny i trijodotyroniny (prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego i kostnego).
Ze względu na zawartość kwasu filiowego gruszki są polecane także kobietom w ciąży. Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego i nerwowego.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl