Najgorsze warzywa dla wątroby. Doprowadzają do stłuszczenia
Co najmniej 500 g warzyw i owoców dziennie, z przewagą tych pierwszych - takie rekomendacje pochodzą wprost od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ale nie wszystkie warzywa wpływają korzystnie na nasze zdrowie, a niektóre mogą wręcz szkodzić. Ich nadmiar odczuje zwłaszcza wątroba.
1. Znienawidzone przez wątrobę
Ważący niemal półtora kilograma narząd pełni szereg kluczowych dla organizmu funkcji. Jedną z nich jest filtrowanie toksyn i usuwanie z organizmu szkodliwych substancji, pochodzących również z żywności. Mimo ogromnych zdolności regeneracyjnych, wątroba długotrwale narażona na działanie szkodliwych czynników, w tym alkoholu, leków, papierosów czy niezdrowej żywności, może ulec uszkodzeniu.
Nie przysłużą się jej także pozornie zdrowe produkty, w tym warzywa. Jak to możliwe? Hepatotoksyczne działanie wykazują m.in. pleśnie z rodzaju Aspergillus, na które narażenie może powodować nieodwracalne zmiany w narządzie. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy spożywać spleśniałych produktów, w tym warzyw. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby, którym wydaje się, że wystarczy odkroić spleśniały fragment pomidora czy ogórka. Tymczasem w przypadku widocznych oznak obecności grzybów, istnieje niemal stuprocentowe prawdopodobieństwo, że zarodniki pleśni rozsiane są po całym produkcie.
Osoby, które chcą zadbać o wątrobę, powinny także zastanowić się, w jakiej postaci są warzywa, po które sięgają. Surowe to skarbnica witamin i minerałów oraz kluczowych dla tego narządu polifenoli. Z kolei warzywa smażone to takie, które lepiej jeść jak najrzadziej. Nadmiar tłuszczu w diecie może obciążać wątrobę, ale też sprzyjać rozwojowi niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD).
Narząd ten nie lubi także dużych ilości cukru, soli oraz dodatków do żywności, dlatego poza smażonymi warzywami warto też unikać żywności wysokoprzetworzonej, w tym roślinnych zamienników mięsa czy niektórych warzyw puszkowanych.
2. Jedz codziennie. Działają jak opatrunek dla wątroby
Jeśli chcemy wspomóc pracę naszej wątroby pamiętajmy, że pozytywny wpływ na nią będą miały zielone warzywa liściaste. Sałata, szpinak, rukola czy jarmuż są źródłem silnych przeciwutleniaczy. Jedno z badań wykazało też, że włączenie szpinaku do diety może zmniejszać ryzyko NAFLD.
Drugą grupą warzyw, za które podziękuje nam wątroba, są warzywa krzyżowe, jak kapusta, brukselka, kalafior czy brokuł. Są bogate w błonnik, który wspiera przepływ żółci, pracę oraz detoks wątroby. Badania sugerują również, że brokuły, podobnie jak szpinak, mogą zmniejszać ryzyko rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl