"Czysta piętnastka". Oto najmniej skażone owoce i warzywa
Owoce i warzywa stanowią zdrową część diety, ale należy pamiętać, że korzyści z ich spożywania mogą być ograniczone. Dzieje się tak za sprawą narażenia na potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne podczas uprawy. Z tego względu Enviromental Working Group co roku przeprowadza badania w celu ustalenia, które produkty są najmniej zanieczyszczone pestycydami. Jakie owoce i warzywa warto jeść?
1. Czysta Piętnastka
Enviromental Working Group (EWG) to amerykańska organizacja, zajmująca się opracowywaniem zestawień najbardziej i najmniej zanieczyszczonych owoców oraz warzyw.
Badania dotyczące poziomu pestycydów w produktach są istotne z perspektywy konsumentów, którzy dążą do zdrowego odżywiania. Chociaż stosowanie pestycydów może być pomocne w ochronie upraw przed szkodnikami i chorobami, to ich obecność w żywności może być szkodliwa dla zdrowia.
Clean Fifteen to lista produktów, które, choć nie spełniają kryteriów "bio" (gdzie pestycydy są całkowicie wykluczone), są jednak uznawane za te, które zawierają najmniejsze ilości środków ochrony roślin.
W tym roku opublikowano już dwudziestą edycję listy Clean Fifteen. Jakie owoce i warzywa zostały uznane za najmniej zanieczyszczone pestycydami?
Czysta Piętnastka 2024:
- awokado,
- słodka kukurydza,
- ananas,
- cebula,
- papaja,
- słodki zielony groszek (mrożony),
- szparagi,
- melon miodowy,
- kiwi,
- kapusta,
- arbuz,
- grzyby,
- mango,
- bataty,
- marchew.
2. Ile pestycydów zawiera Czysta Piętnastka?
Zgodnie z danymi badaczy, aż 65 proc. pobranych próbek warzyw i owoców z listy Clean Fifteen nie wykazało obecności wykrywalnych poziomów pestycydów. W przypadku dwóch głównych produktów, czyli awokado i kukurydzy, tylko w około 2 proc. próbek wykryto środki ochrony roślin. Co więcej, pierwsza szóstka najczystszych owoców i warzyw zawierała tylko śladowe ilości maksymalnie trzech pestycydów.
Pestycydy są niepożądane dla zdrowia człowieka z kilku powodów. Raport Enviromental Working Group podkreśla, że obecność różnych środków ochrony w żywności stanowi problem, ponieważ brakuje danych na temat ich wzajemnego oddziaływania.
Pomimo istnienia przepisów regulujących dopuszczalne poziomy pestycydów w produktach spożywczych to limity dotyczą każdej substancji osobno i nie uwzględniają potencjalnego całkowitego obciążenia organizmu.
Istnieje przekonanie, że pestycydy mogą negatywnie wpływać na płodność, zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń neurologicznych i rozwojowych, a także przyczyniać się do rozwoju niektórych rodzajów nowotworów.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl