Trwa ładowanie...

Najszybciej zbija cukier. Ale nie tylko diabetycy powinni ją pić

 Maciej Rugała
13.02.2023 16:28
To zaskakujące, jak wiele pożytecznych cech ma ta niedoceniona roślina
To zaskakujące, jak wiele pożytecznych cech ma ta niedoceniona roślina (Getty Images)

Jej owoce i liście od wieków zajmują ważne miejsce w tradycyjnej medycynie chińskiej. I nie bez przyczyny, ponieważ pomagają na kaszel, nadciśnienie, wspomagają odchudzanie i są niezrównane w przeciwdziałaniu cukrzycy dzięki tzw. deoksynojirimycynie. W jej owocach znajdziemy też dużo witaminy C, żelazo, cynk. Badania pokazują, jak wiele dobrego może zrobić z naszym zdrowiem dodanie jej do herbaty.

spis treści

1. Morwa biała - niepozorne drzewo z białymi owocami

Morwa biała w Europie znana jest od XI wieku, ale pochodzi z Chin, gdzie utrzymuje status cudownego składnika wielu tradycyjnych leków. Specyfiki, które ma w składzie, pomagają na gorączkę, kaszel, wysoki cholesterol, nadciśnienie i hiperglikemię.

W Polsce przeważnie korzysta się z owoców morwy, które są jadalne i mają przyjemny, słodkawy smak. Można z nich robić dżemy, soki i przekąski. W Azji morwa biała wykorzystywana jest bardziej całościowo - w tradycyjnych lekach znaleźć można korzenie i korę morwy, a liście znajdują zastosowanie jako składnik paszy i zdrowych naparów do picia.

Zobacz film: "Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki"

Owoce morwy zawierają bogactwo potrzebnych nam związków chemicznych - witaminę C, żelazo, cynk oraz wiele innych mikroelementów i związków organicznych. Jednym z tych ostatnich jest 1-deoksynojirimycyna - to w niej tkwi sekret tego, że morwa jest świetna dla cukrzyków.

Suplementy z morwy białej zaleca się brać ok. pół godziny przed posiłkami. To właśnie tyle potrzebuje DNJ, aby zacząć uwalniać się do organizmu, hamując rozkład cukrów złożonych. Wspomaga to nie tylko walkę z cukrzycą, ale znajduje także zastosowanie podczas odchudzania. Jednocześnie poprawia wydolność trzustki, która produkuje więcej insuliny.

2. Badanie udowadniające działanie liści morwy

Na łamach czasopisma naukowego "Diabetes Care" opublikowano badanie, którego celem było sprawdzenie, czy liście morwy obniżają poziom cukru we krwi po posiłku.

"Spożycie ekstraktu z morwy razem z 75 g sacharozy znacznie zmniejszyło poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą, obserwowany w ciągu pierwszych 120 minut badania, w porównaniu z grupą kontrolną. Również spadki glukozy we krwi pod koniec badania były mniejsze. Tak więc wahania poziomu glukozy we krwi, od wartości maksymalnej do minimalnej, zostały znacznie złagodzone działaniem liści morwy" - piszą badacze w publikacji.

Zespół z VA Medical Center Research Service w Minneapolis zaznaczył także, że zagadnienie wymaga dalszych badań ze względu na obiecujące wyniki.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze