Trwa ładowanie...

Najważniejsza roślina lecznicza. Zbija cholesterol, chroni przed cukrzycą i rakiem wątroby

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 16.07.2023 10:51
Odmiana agrestu zwana "cudowną jagodą". Wspiera nerki i wątrobę, chroni przed cukrzycą
Odmiana agrestu zwana "cudowną jagodą". Wspiera nerki i wątrobę, chroni przed cukrzycą (Getty Images)

Określana jest mianem najważniejszej rośliny leczniczej w tradycyjnym indyjskim systemie medycyny, bo ma szereg niezwykłych właściwości prozdrowotnych. Jest też bardzo nietypowa – pachnie niczym cytryna, wygląda jak agrest i określana jest cudowną jagodą.

spis treści

1. Amla cudem medycyny ajurwedyjskiej

Amla (ang. Indian gooseberry) rozpowszechniona jest na kontynencie azjatyckim, głównie w Indiach czy Malezji i Chinach. Można ją tam powszechnie spotkać, bo według wierzeń drzewo, na którym rośnie, to siedziba bogini szczęścia i piękna.

Uważa się, że od co najmniej tysiąca lat wykorzystywana jest w medycynie ajurwedyjskiej i nie ma w tym nic dziwnego, bo owoce agrestu indyjskiego, choć małe, to mają wielką moc. Zaledwie 100 g amli zawiera taką ilość witaminy C, co 20 pomarańczy.

Zobacz film: "Jakie właściwości zdrowotne ma granat?"

Jest też źródłem związków bioaktywnych, w tym alkaloidów i polifenoli, dlatego może hamować rozwój wolnych rodników, zmniejszać stany zapalne w organizmie i stymulować układ immunologiczny. Wysoka zawartość witaminy C może także wspierać produkcję norepinefryny, neuroprzekaźnika, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu u osób chorych na demencję.

Amla to źródło witaminy C i przeciwutleniaczy
Amla to źródło witaminy C i przeciwutleniaczy (Pixabay)

Amla zawiera też błonnik, który wspiera trawienie, reguluje stężenie cholesterolu we krwi, a nawet zapobiega rozwojowi raka jelita grubego. Co więcej, choć dzięki błonnikowi amla usprawnia pasaż mas kałowych przez jelita, to okazuje się pomocna także w innych dolegliwościach trawiennych niż zaparcia – łagodzi biegunki, wzdęcia, a także objawy refluksu żołądkowo-przełykowego.

2. Chroni wątrobę i spala tłuszcz

Amlę medycyna ajurwedyjska doceniła wieki temu, ale współczesne badania naukowe potwierdzają, że zielone jagody są cenne dla naszego zdrowia. Jedno z najnowszych odkrywa, że indyjski agrest może zwiększać produkcję białek sprzyjających ochronie wątroby przed stłuszczeniem, a zatem także przed stopniową degeneracją, marskością, a nawet nowotworem narządu.

Okazuje się również, że obecny w amli rozpuszczalny błonnik to wsparcie dla osób zmagających się z wahaniami glikemii, ponieważ spowalnia on wchłanianie glukozy do krwi. W badaniach owoce amli wykazywały pozytywne wpływ na glikemię oraz lipidy także u osób chorych na cukrzycę typu 2. Przeprowadzony na chorych eksperyment dowiódł, że osoby stosujące amlę po dwóch godzinach po posiłku miały taki poziom glukozy we krwi jak ci, którzy zażywali leki przeciwcukrzycowe.

Dzięki temu można powiedzieć, że cierpkie małe owoce chronią organizm przed miażdżycą i innymi chorobami układu krążenia, chorobami serca i nadciśnieniem. Badania na zwierzętach dowodzą, że indyjski agrest może też wpływać pozytywnie na nerki.

Warto pamiętać, że choć w Polsce nie dostaniemy świeżych owoców, a jedynie suplementy czy sok z amli w postaci proszku, to możemy również kupić specyfiki do pielęgnacji włosów. Maceraty czy wcierki z owoców amli stymulują wzrost włosa, hamują ich wypadanie, a nawet działają przeciwłupieżowo.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze