Napar z kory wierzby – przygotowanie, stosowanie, przeciwwskazania. Jakie właściwości ma kora wierzby?
Napar z kory wierzby ma między innymi działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosuje się go np. w objawowym leczeniu gorączki, czy przy łagodnych bólach reumatycznych. Jakie jeszcze właściwości posiada kora wierzby? Jak przygotować z niej napar i jak go stosować? Jak zbierać korę wierzby?
1. Czym jest napar z kory wierzby? Przygotowanie i stosowanie naparu
Napar z kory wierzby to specjalna mikstura przygotowywana z suszonej kory wierzby oraz z wody. Napar stosowany jest wewnętrznie, bowiem zawarte w nim składniki mają bogate zastosowanie lecznicze.
Jak przygotować napar z kory wierzby?
Do przygotowania mikstury potrzebny jest susz z kory wierzby. Może to być zarówno susz zebrany samodzielnie, jak i zakupiony w aptece. Kora wierzby jest ogólnodostępna, do zakupu suszu nie jest potrzebna recepta lekarska. Cena kory wierzby zaczyna się już od ok. 3 zł za 100 g.
Samo przygotowanie naparu jest bardzo proste – wystarczy 1 łyżkę rozdrobnionej kory wierzby zalać 1 szklanką zimnej wody. Potem całość należy gotować na małym ogniu ok. 5 minut. Napar należy odstawić na ok. 15 minut do naciągnięcia. Miksturę przed spożyciem należy przecedzić.
Tak przygotowaną herbatę z kory wierzby można osłodzić sokiem malinowym lub miodem. Wywar z kory wierzby zaleca się pić w czasie choroby kilka razy dziennie (ok. 3 razy).
2. Kora wierzby: właściwości lecznicze
Wierzba jako roślina lecznicza znana była już w starożytności. Jednak dawniej uważano, że właściwości lecznicze mają głównie młode liście, owoce i sok z wierzby. Dopiero po latach badań dowiedziono, że do sporządzania mikstur najlepiej jest sięgać po korę tej rośliny, bowiem posiada ona najwięcej prozdrowotnych właściwości.
Jakie jest działanie kory wierzby? Ze względu na zawartość salicyny, kora wierzby nazywana jest często roślinną aspiryną. Działa jak naturalny antybiotyk, łagodząc różnego rodzaju dolegliwości. Wśród zwolenników medycyny naturalnej, ma ona bardzo dobre opinie.
Kora wierzbowa ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, antybakteryjne, rozkurczowe (pomaga np. w przypadku bolesnych miesiączek). Ponadto łagodzi bóle reumatyczne, wspomaga układ krążeniowy oraz pracę układu moczowego, ułatwia zasypianie.
Wskazaniem do stosowania naparu z kory wierzby może być więc:
- przeziębienie i grypa,
- migrena oraz nerwoból,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- choroba zwyrodnieniowa stawów.
Oprócz tego napar może być pomocny przy nieżytach błon śluzowych przewodu pokarmowego, czy niezbyt nasilonych biegunkach.
3. Napar z kory wierzby: przeciwwskazania
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania kory wierzby? Otóż, choć kora wierzby ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych, to jednak nie każdy może korzystać z jej dobroczynnego działania.
Przeciwwskazaniem do picia naparu z kory wierzby jest nadwrażliwość na salicylany lub leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. Oprócz tego herbata z wierzby nie jest wskazana dla osób z astmą oskrzelową, bowiem uważa się, że może ona nasilać przebieg choroby. Naparu z kory wierzby nie zaleca się podawać podczas chorób nerek lub wątroby, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Ponadto nie powinno podawać się naparu dzieciom.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, chorób przewlekłych, ciąży lub karmienia piersią, przed wypiciem naparu, wskazana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.
4. Jak zbierać korę wierzby?
Do celów leczniczych wykorzystuje się kilka gatunków wierzb, najbardziej znane z nich to:
- wierzba biała (łac. Salix alba),
- wierzba purpurowa (Salix purpurea),
- wierzba krucha (Salix fragilis).
Najbardziej popularna z uwagi na swoje działanie jest purpurowa i biała wierzba. Właściwości lecznicze posiadają jednak także inne gatunki wierzby. W celach leczniczych, oprócz wyżej wspomnianych gatunków, wykorzystuje się także często korę wierzby wawrzynkowej (Salix daphnoides).
Korę wierzby zbiera się wczesną wiosną, z młodych gałązek, najlepiej jeszcze przed pojawieniem się liści. Wówczas ruszają soki i łatwo jest ją oddzielić od drewna. Korę należy zdejmować z młodych i giętkich gałązek ostrym nożem. Po zdjęciu należy ją pociąć na mniejsze kawałki. Suszenie odbywa się w temperaturze pokojowej, korę można suszyć na słońcu.
5. Inne zastosowania kory wierzby białej
Kora wierzby białej sprzedawana jest nie tylko w postaci suszu na napar, ale także w tabletkach. Ten suplement diety działa jak naturalna aspiryna. Kora wierzby w tabletkach działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Korę wierzby dawkować należy zgodnie ze wskazaniami producenta.
Kora wierzby z uwagi na swoje cenne właściwości stosowana jest zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wyciągi z kory wierzby białej bardzo chętnie stosowane są także w kosmetyce, zawierają bowiem cenne składniki, takie jak garbniki i związki salicylowe, ale także kwasy organiczne i sole mineralne.