Trwa ładowanie...

Naukowo o alkoholu

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 04.04.2019 13:49
Naukowo o alkoholu
Naukowo o alkoholu (123RF)

Czym jest alkohol? Alkohol etylowy C2H5OH to główny składnik napojów alkoholowych. Towarzyszy nam zarówno podczas spotkań towarzyskich, jak i większych imprez. Spożywany w sposób odpowiedzialny może być częścią zrównoważonego stylu życia. A jak alkohol działa na nasz organizm? Na ten temat krąży wiele mitów. Aby je rozwiać o zdanie zapytaliśmy eksperta, dr n. med. Marcina Basiaka, adiunkta Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dr Banasiak nie pozostawia złudzeń: Alkohol zawarty w każdym napoju alkoholowym działa na organizm tak samo. Także piwo należy traktować jak każdy inny alkohol.

Zobacz także:

A jak nasz organizm radzi sobie z alkoholem? Dlaczego im więcej pijemy tym dłużej musimy trzeźwieć? Dr Banasiak tłumaczy, że kinetyka alkoholu to kinetyka zerowego rzędu, czyli nie zależy od stężenia alkoholu jaki jest w organizmie człowieka. Substancje nie podlegające takiemu metabolizmowi są tym szybciej spalane im więcej mamy ich w organizmie. W przypadku alkoholu im więcej go spożyjemy, tym dłużej nasz organizm będzie go rozkładać.

Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na zdrowie?"

Na opakowaniach leków możemy przeczytać, że nie można łączyć ich z alkoholem. O co konkretnie chodzi? Dr Banasiak tłumaczy również tę kwestię: alkohol metabolizowany jest przez wątrobę, a dokładnie przez układ cytochromów P450, przez który również metabolizowanych jest bardzo dużo leków. Jeżeli mówimy o wpływie czy połączeniu alkoholu z lekami to oczywiście nie powinno łączyć się leków ze spożywaniem alkoholu. Natomiast spożywanie niewielkich ilości alkoholu może nie mieć wpływu na stosowanie różnych leków.

Czy alkohol ma tylko zgubny wpływ na nasz organizm? Może istnieją dawki, które działają pozytywnie. Dr Banasik wyjaśnia, że duże metaanalizy, które były przeprowadzone na świecie mogą sugerować, że niewielkie spożywanie alkoholu może zapobiegać, czy też opóźniać występowanie niektórych chorób. Na przykład osteoporozy, czy spowolnieniu przebiegu chorób Parkinsona i Alzheimera. Jednak musimy pamiętać o tym, że badania dotyczą naprawdę niewielkich ilości spożywanego alkoholu – dodaje dr Banasiak.

A czy istnieje jakiś naukowy sposób na leczenie kaca? Niestety nie. Tutaj dr Banasiak nie ma dobrych informacji: jeżeli chodzi o środki na „kaca” to, jako farmakolodzy kliniczni musimy powiedzieć, że nie ma takiego leku, który mógłby spowodować, że „kac” nie wystąpi. Tak zwanej tabletki na „kaca” nie ma i pewnie nigdy nie będzie. – dodaje Banasik.

Na szczęście dr Banasiak podpowiada: oczywiście możemy jakoś spróbować złagodzić te objawy „kaca”. Przede wszystkim odpowiednim nawodnieniem, czyli przyjmowaniem dużej ilości płynów. Pomoże również posiłek zawierający glukozę, gdyż po spożyciu alkoholu, maleje nam stężenie cukru we krwi. Możemy też spróbować troszkę dostarczyć witamin, mikro, makroelementów do organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze