Trwa ładowanie...

Nie daj się oszukać. Tak rozpoznasz polskie truskawki

 Paula Komendarczuk
28.05.2022 13:22
Nie daj się oszukać, wybieraj polskie truskawki
Nie daj się oszukać, wybieraj polskie truskawki (gettyImages)

Truskawki są dostępne w sprzedaży od końca maja lub pierwszych dni czerwca. Na lokalnych targach i warzywniakach można spotkać wiele odmian tych owoców, każda z nich ma nieco inny wygląd. Poniżej przedstawiamy proste sposoby na rozróżnienie polskich truskawek od zagranicznych. Nie daj się oszukać.

spis treści

1. Skąd pochodzą importowane truskawki?

Wczesna odmiana truskawek pojawia się w sprzedaży już w połowie maja, choć ma wyjątkowo wysokie ceny. We wcześniejszych miesiącach dostępne są owoce, pochodzące ze szklarni lub tuneli. Te, rosnące w sposób naturalny, pojawiają się dopiero kilka tygodni później.

Truskawki sprowadzane z innych krajów można kupić niemalże przez cały rok, choć bardzo często oznaczane są jako polskie. Zwykle możemy trafić na owoce importowane z Turcji, Węgier, Holandii, Hiszpanii i Grecji.

2. Jak rozpoznać, że kupujemy polskie truskawki?

Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z etykietą, ponieważ zgodnie z prawem sprzedawca musi poinformować o pochodzeniu produktu. Wzmianka o tym zwykle znajduje się na opakowaniu w postaci nazwy miasta lub kraju, można też natrafić na dane kontaktowe plantatorów.

Zobacz film: "Zagraniczna truskawka sprzedawana jako polska. Jak nie dać się oszukać?"

Często zdarza się jednak, że w lokalnym warzywniaku lub na targu brakuje tej informacji, a sprzedawca nie może nam pomóc. Wówczas pozostaje dokładna obserwacja owoców.

Truskawki w Polsce są zrywane wcześnie rano i od razu trafiają do sprzedaży, w związku z tym ich szypułka jest intensywnie zielona i zdrowa. Owoce z innych krajów muszą przetrwać dość długą podróż w chłodni, a szypułka staje się sucha i oklapnięta.

Niepokojącym znakiem jest też jaśniejszy kolor od góry owocu, co może świadczyć o tym, że truskawka została zerwana przed osiągnięciem pełnej dojrzałości.

Dodatkowo polskie odmiany mają nieregularny kształt, różnią się wielkością i odcieniem czerwieni, ale wszystkie mają słodki aromat. Te z zagranicy zwykle są bardzo duże, mają regularne, podłużne kształty i praktycznie nie różnią się rozmiarem.

Co prawda, mają słabszy zapach i smak, ale zachęcają wyglądem, mocno się błyszczą i mają intensywny kolor. Naturalne są też ślady odgnieceń, ponieważ są przewożone w skrzynkach, zwykle trzy- lub czterokilogramowych.

Polskie truskawki są sprzedawane w znacznie mniejszych opakowaniach 1-2 kilogramowych, wykonanych z papieru, plastiku lub drewna. Ostatnią wskazówką jest cena, truskawki importowane są zwykle dużo tańsze niż krajowe.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze