Trwa ładowanie...

Nie dla każdego. Ta grupa osób nie skorzysta z właściwości leśnych skarbów

Avatar placeholder
Katarzyna Chudzik 08.08.2023 18:46
Na cholesterol i dla serca. Kilka powodów, dla których warto jeść grzyby
Na cholesterol i dla serca. Kilka powodów, dla których warto jeść grzyby (Getty Images)

Grzyby - od szlachetnych trufli, przez łatwo dostępne pieczarki, aż po tajemnicze shiitake - łączy jedno. Mają do zaoferowania wiele zdrowotnych korzyści, których nie sposób przecenić. Warto jednak pamiętać o tym, by jeść je prawidłowo!

spis treści

1. Wartości odżywcze grzybów

Choć grzyby są niskokaloryczne i składają się głównie z wody (70-90 proc.), to znajdziemy w nich również dobrze przyswajalne białko. Niektóre zawierają niewielkie ilości cukrów prostych i nienasycone kwasy tłuszczowe, które są dla organizmu niezbędne.

Grzyby są również bogate w błonnik i witaminy. Poprawiają profil lipidowy krwi poprzez obniżenie stężenia cholesterolu i triglicerydów, walczą z patogenami i zawierają potas, który reguluje ciśnienie tętnicze oraz gospodarkę wodną organizmu.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Są bogate także w wapń, jod, fosfor, sole magnezu i żelazo oraz w witaminy z grupy B. W grzybach znajduje się więcej witaminy B12 niż w niektórych warzywach, a jest to witamina kluczowa - odpowiada za produkcję erytrocytów, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, metabolizuje energię, jest zaangażowana w procesy replikacji DNA i wspiera zdrowie serca.

W grzybach znajdziemy również witaminę A, która chroni oczy i skórę, wspiera układ odpornościowy i ma silne właściwości antyoksydacyjne. Zawarty w grzybach błonnik zapewnia z kolei uczucie sytości oraz reguluje perystaltykę jelit.

2. Kto nie może jeść grzybów?

Grzyby zawierają chitynę - wielocukier podobny do celulozy, którego nasz organizm nie jest w stanie przetrawić. Jej wpływ na jedzącego jest różny - zależy przede wszystkim od stanu zdrowia i wieku.

Grzybów powinny unikać osoby zmagające się z chorobami nerek, wątroby i układu pokarmowego, osoby starsze, kobiety ciężarne i karmiące oraz dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Najzdrowszą opcją jest przygotowanie grzybów w sosie własnym z dodatkiem odpowiednich ziół: rozmarynu, tymianku, majeranku i jałowca, które mają podobne, ale nie identyczne właściwości wspomagające proces trawienia. Problemy gastryczne, które mogły nam się kojarzyć ze spożywaniem grzybów, odejdą wówczas w niepamięć.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze