Mózg będzie przypominać gąbkę. Nie jedz tych mięs, jeśli chcesz uniknąć demencji
Za powstanie demencji odpowiadają w głównej mierze choroby neurodegeneracyjne układu nerwowego i mózgu. Nie da się jej wyleczyć, ale wczesna diagnoza i dobrana terapia dają duże szanse na jej spowolnienie. Według naukowców spożycie niektórych rodzajów mięsa może powodować szybszą progresję choroby. Czego warto się wystrzegać?
1. Śmiertelna choroba mózgu
Choroba Creutzfeldta-Jakoba (inaczej gąbczasta choroba mózgu) to śmiertelna i nieuleczalna neurodegeneracyjna mózgu. Wywołana jest przez chorobotwórcze cząsteczki białka zwane prionami, które mogą powodować schorzenia układu nerwowego zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Pod wpływem tego schorzenia mózg chorego zaczyna przypominać gąbkę. Wszystko jest to spowodowane niszczeniem istoty szarej mózgu i pojawieniem się pęcherzyków, które są wypełnione białkiem.
Do choroby Creutzfeldta-Jakoba może dojść drogą pokarmową, np. poprzez zjedzenie mięsa wołowego, które zostało zanieczyszczone tkanką nerwową zwierząt, będących nosicielem chorobotwórczego priona. Najczęściej do zakażenia mięsa dochodzi podczas uboju krów. Inne źródło zakażenia stanowi też mechanicznie odzyskiwane mięso wołowe zanieczyszczone zakażonymi tkankami mózgu lub rdzenia kręgowego. Z niego wytwarzane są np. parówki, żelatyna czy farsz mięsny do pierogów.
Zobacz także: Wiosenne superfoods. Pięć warzyw, obok których nie można przejść obojętnie
2. Tych wyrobów mięsnych warto unikać
Jak wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma British Journal of Medicine and Medical Research, większe spożycie zarówno konserw mięsnych, jak i różnego rodzaju podrobów (np. wątróbek, żołądków, móżdżków) może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Uczeni zalecają też, aby unikać jedzenia hamburgerów, hot-dogów, kiełbas (np. pepperoni) czy pasztetów.
Wśród charakterystycznych objawów choroby Creutzfeldta-Jakoba wymienia się m.in. postępujące potępienie, zaburzenia osobowości, zachowania agresywne, problemy ze snem, drgawki, osłabienie organizmu, utratę wzroku, zaburzenia mowy, trudności w pisaniu oraz problemy z rozumieniem.
Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl