Przetworzone jedzenie może prowadzić do nieswoistego zapalenia jelit
Naukowcy ostrzegają, że jedzenie, które jest przetworzone w bardzo wysokim stopniu, może przyczyniać się do nieswoistego zapalenia jelit. Do tej pory negatywne działanie przypisywano grupom produktów, ale według najnowszych badań większe znaczenie ma stopień obróbki, jakiej poddaje się żywność. Czego w takim razie powinniśmy unikać i jak powinno wyglądać nasza dieta zdrowa nie tylko dla jelit?
1. Zwiększone ryzyko zapalenia jelit
Najważniejszym odkryciem badania Prospective Urban Rural Epidemiology (PURE) opublikowanego w czasopiśmie "The BMJ" jest fakt, że wysokoprzetworzone jedzenie sprzyja rozwojowi nieswoistego zapalenia jelit (IBD). Schorzenie objawia się ciągłą biegunką, bólem brzucha, krwawieniem z jelit, utratą wagi i zmęczeniem.
Badanie wykazało również, że ryzyko wykształcenia tego schorzenia wzrasta aż o 82 proc. przy spożyciu pięciu lub więcej takich posiłków dziennie. W przypadku jednej do czterech wysoko przetworzonych potraw dziennie jest to 67 proc. Dane obejmowały chorobę Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Jedzenie związane z problemami z trawieniem to słodkie napoje, przetworzone słodycze, słone przekąski oraz przetworzone mięso. Natomiast żywność, która nie wykazała związku ze stanami zapalnymi w jelitach to białe i czerwone mięso, nabiał, skrobia, owoce, warzywa i rośliny strączkowe. W związku z tym badacze twierdzą, że na stan naszych jelit nie tyle wpływa rodzaj spożywanych produktów, a to, jak bardzo są one obrabiane.
Pomimo ograniczeń metodologicznych badania i potrzeby dalszej analizy, eksperci żywienia potwierdzają, że nie jest to pierwszy raz, gdy wysoko przetworzone jedzenie łączone jest z problemami jelit.
"Widzieliśmy podobne wyniki w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Wysokoprzetworzona żywność pozbawiona jest substancji odżywczych, pełno w niej dodatków i oddziałuje na umysł w taki sposób, by było nam trudno kontrolować porcje. To powód, dla którego ciężko nam odstawić paczkę chipsów, ale z brokułami już nie mamy takiego problemu" – komentuje specjalistka ds. żywienia Kristin Kirkpatrick.
Poprzednie badania wskazują także, że dieta pełna przetworzonych produktów oznacza przyjmowanie większej ilości kalorii w porównaniu ze spożyciem jedzenia poddanego mniejszej obróbce. Taki styl żywienia może prowadzić również do chorób serca, wysokiego ciśnienia, cukrzycy i przedwczesnej śmierci.
2. Zdrowa dieta, zdrowe życie
W celu wypracowania zdrowych nawyków żywieniowych warto wiedzieć jakiego rodzaju stopień przetworzenia ma nasze jedzenie. The Academy of Nutrition and Dietetics wyróżnia ich pięć i oczywiście im bardziej produkt został przetworzony, tym bardziej powinniśmy go unikać:
• jedzenie przetworzone minimalnie, np. szpinak w opakowaniu, pokrojone warzywa, prażone orzechy,
• jedzenie przetworzone z zachowaniem właściwości odżywczych i świeżości np. mrożone owoce i warzywa, ryba w puszce,
• jedzenie z dodatkowymi składnikami np. słodzikami, przyprawami, olejami, barwnikami i konserwantami np. sosy do sałatek, jogurty, miksy do ciast,
• jedzenie przetworzone w dużym stopniu np. krakersy, granola,
• ultraprzetworzone jedzenie, czyli gotowe posiłki tj. mrożona pizza i dania do mikrofali.
Specjalistka od spraw żywienia ostrzega, by zachować cierpliwość przy ograniczaniu wysoko przetworzonych produktów.
Doradza także, aby:
• wybierać produkty z jak najmniejszą liczbą składników,
• znaleźć swój ulubiony gotowy produkt i spróbować odtworzyć go w domu nie stosując dodatków i konserwantów,
• ograniczyć spożycie gotowych posiłków do jednego tygodniowo,
• zaprzyjaźnić się z gotowaniem i zamawiać mniej jedzenia w firmach cateringowych.
Jeśli chcecie więc ograniczyć ryzyko zapalenia jelit lub już borykacie się z tym problemem, nie ma innego wyjścia: żeby było smacznie i zdrowo trzeba niestety zakasać rękawy i przygotowywać posiłki w domu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl