Nieodpowiednia dieta skraca życie. Globalne badania
Z powodu nieodpowiedniego żywienia co roku umiera przedwcześnie 11 milionów osób na całym świecie. Według badań przedstawionych w czasopiśmie ''Lancet'', codzienne złe nawyki żywieniowe szkodą nam bardziej niż palenie.
1. Wszystkiemu winna sól w diecie
Naukowcy twierdzą, że 1 na 5 osób umiera przez to, że źle się odżywia. Tylko w 2017 roku było to 11 mln osób. Nieodpowiednia dieta zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia i cukrzycę typu 2.
Badanie opublikowane w ''Lancet'' nie dotyczy otyłości, ale złej jakości diety. Jakie błędy popełniamy podczas przygotowywania posiłków?
2. Najniebezpieczniejsze błędy w diecie
Badanie obejmowało 195 krajów i było przeprowadzone przez ponad 130 naukowców z 40 państw. Wyodrębnili oni najczęściej powtarzające się błędy żywieniowe, które sprawiają, że ryzyko przedwczesnej śmierci znacząco wzrasta.
Największym winowajcą jest sól. Zbyt duża ilość soli w diecie przyczyniła się do 3 milionów zgonów w ciągu roku.
Kolejnym czynnikiem jest zbyt mała ilość produktów pełnoziarnistych w diecie. Odpowiada za ok. 3 miliony zgonów. Kolejne 2 miliony powiązane są ze zbyt małą ilością owoców w diecie.
Na dalszych miejscach naukowcy wyróżnili spożywanie zbyt małych ilości orzechów, warzyw i nasion. W naszej codziennej diecie jest też za mało kwasów omega-3 i błonnika.
3. Nadmiar soli w diecie zabija
Z 11 mln zgonów spowodowanych złą dietą, ok. 10 mln spowodowanych było chorobami układu krążenia. Jak wiemy, nadmiar soli przyczynia się do wzrostu ciśnienia. Nadciśnienie zaś zwiększa ryzyko zawału serca i udaru. Obie te choroby są śmiertelnie niebezpieczne.
Z kolei pełnoziarniste produkty, a także orzechy i nasiona, których w naszej diecie jest za mało, działają korzystnie na układ krążenia i zmniejszają ryzyko problemów z sercem.
Profesor Christopher Murray powiedział w rozmowie z BBC, że jedzenie zbyt małej ilości tych produktów, jest bardziej szkodliwe niż jedzenie mięsa i produktów z dodatkiem cukru.
Według raportu współczesny człowiek je tylko 12 proc. dziennej zalecanej dawki orzechów i produktów pełnoziarnistych. Wypija też przeciętnie 10 razy więcej napojów słodzonych niż powinien.
Dodatkowo każdego dnia zjadamy 190 proc. zalecanej ilości wysoko przetworzonego mięsa, aż 186 proc. zalecanej dawki soli i tylko 16 proc. dziennej zalecanej dawki mleka.
Autorzy tego szeroko zakrojonego badania przekonują, że źle skomponowana dieta prowadzi do znacznie większej liczby przedwczesnych zgonów niż jakiekolwiek inne czynniki ryzyka.
Które kraje odżywiają się najzdrowiej i jak na ich tle wypada Polska?
4. Wpływ diety na zgony w poszczególnych krajach
Kraje, których obywatele odżywiają się najzdrowiej to Izrael, Francja i Hiszpania. W Izraelu statystycznie 89 osób na 100 tys. umiera z powodu chorób związanych z niewłaściwą dietą.
Wysoko w klasyfikacji końcowej znajdują się też takie kraje, jak Japonia, Szwajcaria, Andora, Korea Południowa, Holandia, Peru i Włochy.
A co z Polską? W klasyfikacji 195 państw zajmujemy 83. miejsce. Na 100 tys. Polaków z powodu złej diety umiera przeciętnie ok. 258. Niżej od nas znaleźli się mieszkańcy Czech, Węgier i Rosji. Ostatnie miejsce należy do Uzbekistanu.
Naukowcy uważają, że wpływ na to, jak się odżywiamy mają nasze zarobki. Mimo mody na zdrowy styl życia, mieszkańcy wielu krajów nie mogą sobie pozwolić na kupno i spożycie zalecanej dziennej dawki owoców, warzyw czy orzechów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl