Trwa ładowanie...

Niszczy serce i mózg. Polacy stosują dwa razy więcej niż zalecana norma

 Patrycja Pupiec
30.08.2023 13:29
Nadmiar soli niszczy serce i mózg
Nadmiar soli niszczy serce i mózg (Getty Images)

Pozornie niegroźny składnik, który dodajemy do każdego dania, może zwiększać ryzyko zawału serca oraz udaru - ostrzegają naukowcy. Niestety, wielu Polaków nie wyobraża sobie posiłku bez tego dodatku.

spis treści

1. Sól zwiększa ryzyko problemów z sercem i udaru mózgu

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby spożycie soli wynosiło mniej niż 5 g w ciągu dnia. To mniej więcej tyle, co jedna łyżeczka do herbaty. Niestety, średnie spożycie soli na świecie jest nawet trzykrotnie wyższe.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieliczce wskazuje, że Polacy także przekraczają rekomendowane wartości spożycia soli. Choć w ciągu ostatnich 20 lat zauważono obniżenie spożycia soli o 5 g, nadal Polacy spożywają jej za dużo, czyli średnio 10 g na dzień.

Wiele osób przed spróbowaniem pierwszego kęsa dania, od razu posypuje jedzenie dużą ilością soli. Ten z pozoru niegroźny nawyk może po cichu zwiększać ryzyko rozwoju problemów z układem krążenia - ostrzegają eksperci.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Koreańscy naukowcy z Kyungpook National University Hospital przeprowadzili badanie, które wykazało, że osoby doprawiające solą posiłki, są o 22 proc. bardziej narażone na migotanie przedsionków niż te, które rzadko ją stosują lub nigdy tego nie robią.

Tylko migotanie przedsionków może aż pięciokrotnie zwiększyć ryzyko udaru mózgu. Koreańscy eksperci uważają, że mniej soli dodawanej do posiłków, wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju problemów z układem sercowo-naczyniowym.

Już wcześniejsze analizy wykazały, że sól w zbyt dużych ilościach może zwiększać ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, które także może prowadzić do migotania przedsionków oraz udaru.

2. Najczęstsze objawy migotania przedsionków

Epizody nieregularnego bicia serca mogą pojawić się i znikać, lecz nigdy problemów z sercem nie można ignorować, ponieważ nieleczone, mogą doprowadzić do śmierci chorego.

Niektóre osoby cierpiące na migotanie przedsionków - jak wskazują eksperci z Mayo Clinic - mogą nie zauważyć żadnych objawów.

U innych mogą pojawić się sygnały takie jak:

Jeśli zmagasz się z powyższymi objawami, koniecznie skonsultuj się z kardiologiem.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze