Trwa ładowanie...

O której godzinie jesz śniadanie? Ten błąd zafunduje ci cukrzycę

 Patrycja Pupiec
Patrycja Pupiec 25.08.2023 14:30
Prosty sposób, by uniknąć cukrzycy. Wystarczy jeść o tej porze
Prosty sposób, by uniknąć cukrzycy. Wystarczy jeść o tej porze (Getty Images)

Na rozwój cukrzycy typu 2 - mamy wpływ. Modyfikowalne czynniki ryzyka schorzenia obejmują, m.in. niezdrową dietę, brak ruchu, palenie tytoniu. Teraz okazuje się, że pora, o której jemy, także ma znaczenie. Taki wniosek płynie z nowych badań opublikowanych w czasopiśmie "International Journal of Epidemiology".

spis treści

1. Pora posiłku ma znaczenie

Wyniki nowego badania sugerują, że ryzyko cukrzycy można zmniejszyć, nie tylko tym, co jemy, ale też tym, kiedy spożywamy śniadanie i kolację.

- Wiemy, że pora posiłków odgrywa kluczową rolę w regulacji rytmów dobowych oraz kontroli poziomu glukozy i lipidów, ale w niewielu badaniach sprawdzano związek między czasem posiłków a cukrzycą typu 2 - wskazuje główna autorka badań Anna Palomar-Cros z ISGlobal.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Naukowcy z Barcelona Institute for Global Health przy pomocy ekspertów z INSERM we Francji postanowili lepiej poznać korelację między częstotliwością i porą posiłków a występowaniem cukrzycy typu 2.

Respondenci musieli uzupełniać ankiety dietetyczne online, w których wskazywali, co jedli i pili przez 24 godziny. W badaniu wzięło udział ponad 100 tys. uczestników, których obserwowano przez około 7 lat. W ciągu obserwacji odnotowano 963 nowe przypadki cukrzycy.

2. Eksperci wskazują najlepszą porę na śniadanie i kolację

Okazało się, że osoby, które jadły śniadanie po godzinie 9:00 miały o 59 proc. większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu do osób, które jadły śniadanie ponad godzinę wcześniej.

- Z biologicznego punktu widzenia ma to sens, ponieważ wiadomo, że pomijanie śniadania wpływa na kontrolę glukozy i lipidów, a także na poziom insuliny - dodaje Palomar-Cros i przypomina, że wyniki badania są zgodne z dwoma metaanalizami, które wykazały, że pomijanie tego posiłku, znacząco zwiększa ryzyko rozwoju choroby.

Co więcej, czas, w którym uczestnicy jedli kolację, także miał znaczenie. Osoby, które decydowały się na późną kolację - po godzinie 22:00, miały również większe ryzyko zachorowania.

Z kolei osoby, które jadły posiłki częściej, około 5 razy dziennie, miały mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

- Nasze wyniki sugerują, że pierwszy posiłek przed godziną 8:00 i ostatni posiłek przed godziną 19:00 mogą pomóc w zmniejszeniu częstości występowania cukrzycy typu 2 - podkreśla jeden z autorów badania Manolis Kogevinas z ISGlobal.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze