Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska

Zakwaszenie - przyczyny, objawy, zagrożenia, leczenie

Avatar placeholder
19.09.2024 11:28
Zakwaszenie organizmu to poważny problem, który dotyka coraz większej liczby osób
Zakwaszenie organizmu to poważny problem, który dotyka coraz większej liczby osób (Zdjęcie cytryny / Shutterstock)

Zakwaszenie organizmu objawia się osłabieniem, problemami skórnymi, podatnością na infekcje. Zakwaszenie organizmu jest coraz powszechniejsze i dotyczy aż ośmiu na dziesięciu mieszkańców Europy. W zakwaszeniu organizmu objawy przyjmują różną postać. W jaki sposób organizm alarmuje o problemie?

spis treści

1. Przyczyny zakwaszenia

Przyczyny zakwaszenia organizmu leżą w zwiększonej podaży kwasów. Aby zachodzące w naszym ciele procesy przebiegały w prawidłowy sposób, konieczne jest zachowanie odpowiedniego pH krwi, które powinno wynosić 7,35–7,45. Jest to uzależnione od pracy poszczególnych układów – przede wszystkim pokarmowego, krążeniowego, hormonalnego oraz sprawnego wydalania nadmiaru dwutlenku węgla przez płuca i kwasów oraz zasad przez nerki.

Dlatego główną przyczyną zakwaszenia organizmu jest kumulowanie się kwasów w organizmie. Jeżeli zależy nam na tym, aby mechanizmy przebiegały bez zarzutu, to powinniśmy zadbać o to, by razem z pożywieniem przyjmować potrzebne składniki mineralne, głównie wapń, magnez i potas.

W przypadku kiedy ich brakuje, nasz organizm nie jest w stanie zneutralizować oraz wydalić wszystkich efektów ubocznych przemiany materii, którymi w głównej mierze są kwasy. Dochodzi wówczas do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, czyli tzw. zakwaszenia organizmu.

Zobacz film: "Dieta oczyszczająca pomoże pozbyć się wielu kilogramów złogów"

Tak więc w przypadku zakwaszenia organizmu przyczyny choroby to m.in. produkty zbożowe, duża ilość soli, słodyczy i produktów przetworzonych w diecie.

Krótkotrwałe zakwaszenie nie jest niebezpieczne dla zdrowia, gdyż organizm potrafi sobie z nim radzić dzięki różnym mechanizmom regulacyjnym. Przewlekłe zakwaszenie daje wiele oznak, które zignorowane, mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń. Do zaburzeń równowagi kwasowo–zasadowej często prowadzi nieprawidłowy sposób odżywiania np. modna dieta wysokobiałkowa.

2. Nadmiar kwasów

Nadmiar kwasów w organizmie, czyli zakwaszenie organizmu daje różne objawy. Jako jeden z pierwszych, skutki zakwaszenia organizmu odczuwa przewód pokarmowy – pojawiają się kłopoty z trawieniem, wzdęcia, często towarzyszące uczucie przepełnienia i nieprzyjemny posmak u ustach. Nadmiar kwasu mlekowego wywołuje bóle mięśni, pojawiają się także bóle kręgosłupa i zapalenia stawów.

Objawy zakwaszenia organizmu można rozpoznać, obserwując również kondycję zębów, włosów i paznokci. W czasie zakwaszenia organizmu włosy zaczynają wypadać, paznokcie stają się łamliwe, natomiast zęby są podatne na próchnicę. Zakwaszenie organizmu, daje objawy także na cerze – zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych na twarzy często pojawiają się wypryski, a na udach i pośladkach nieestetyczna pomarańczowa skórka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zakwaszony organizm cechuje również nieprawidłowa praca układu trawiennego – powinny nas zaniepokoić częste napady wilczego głodu i niepohamowana ochota na słodycze. Natomiast zaburzone funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego zakwaszonego organizmu skutkuje nawracającymi zawrotami głowy i migrenami. Zakwaszony organizm staje się o wiele mniej wydolny i zaczynamy mieć problem z pokonaniem nawet niewielkich dystansów oraz z radzeniem sobie ze stresem. Zakwaszenie organizmu zdecydowanie obniża się również poziom libido.

Pośród charakterystycznych dla zakwaszenia organizmu objawów należy wymienić także wydatny brzuch i zmniejszenie elastyczności skóry, opuchliznę pod oczami, sztywność ciała i skłonność do odkładania tkanki tłuszczowej.

Zdiagnozowanie zakwaszenia organizmu, można nastąpić poprzez wykonanie testu ph na zakwaszenie organizmu w domu. Test ph na zakwaszenie organizmu z moczu należy wykonać po przebudzeniu i na czczo. Nie należy pić przed pomiarem, ponieważ może to zaburzyć wynik testu ph na zakwaszenie organizmu. Najwygodniej test ph przeprowadzić po złapaniu środkowego strumienia moczu do jałowego pojemnika.

Następnie należy zamoczyć papierek w moczu i od razy należy porównać wynik ze skalą. Nie należy jednak dotykać wcześniej papierka, ponieważ może to zaburzyć wynik. Test ph na zakwaszenie organizmu należy wykonywać przez kilka kolejnych dni. Jednak należy zapisywać to, co zjedliśmy, ponieważ dieta również może wpływać na wynik testów ph na zakwaszenie.

3. Zagrożenia związane z zakwaszeniem

Nawet jeśli związane z zakwaszeniem organizmu objawy są niewielkie, to procesy metaboliczne zostają upośledzone w znacznym stopniu. Zakwaszenie organizmu negatywnie odbija się na kondycji skóry, na której szybciej pojawiają się nie tylko wypryski, ale i zmarszczki. Zatrzymywanie wody w zakwaszonym organizmie, które ma służyć rozcieńczeniu kwasów w czasie zakwaszenia organizmu, sprzyja powstawaniu opuchnięć, czemu może towarzyszyć ból.

W czasie zakwaszenia organizmu znacznie wzrasta ryzyko pojawienia się poważnych schorzeń – cukrzycy, nadciśnienia, osteoporozy, miażdżycy, nadwagi, a także chorób nowotworowych.  Zakwaszeniu organizmu często towarzyszy szereg innych dolegliwości.

Najczęściej w czasie zakwaszenia organizmu objawy dotyczą uczucia ogólnego zmęczenia, problemów z koncentracją i snem oraz obniżenia nastroju mogącego prowadzić do depresji, czy skłonność do infekcji.

Pozwól odpocząć swojej wątrobie
Pozwól odpocząć swojej wątrobie [5 zdjęć]

Detoks to doskonały sposób na odciążenie wątroby, wystarczy przez tydzień ograniczyć spożywanie tłuszczów

zobacz galerię

4. Równowaga kwasowo-zasadowa

Za zakwaszenie organizmu odpowiada przede wszystkim niewłaściwa dieta. Nadmiar niektórych produktów narusza wspomnianą równowagę kwasowo-zasadową, narażając nas na wystąpienie nieprzyjemnych objawów zakwaszenia organizmu. Jeżeli mamy zakwaszony organizm leczenie pewno będzie polegać na eliminacji artykułów spożywczych o wysokim stopniu przetworzenia, jedzeniu zbyt dużej ilości jajek, serów, wędlin, mięsa i słodyczy.

W czasie leczenia zakwaszenia organizmu dieta powinna zawierać umiarkowane ilości produktów zbożowych, oraz niektórych napojów – zwłaszcza słodzonych gazowanych oraz kawy, czarnej herbaty i oczywiście alkoholu. Wymienione produkty w diecie na zakwaszenie organizmu z powodzeniem może zastąpić kasza jaglana i gryczana, mleko, śmietana i migdały.

W diecie osoby w czasie leczenia zakwaszenia organizmu nie może rzecz jasna zabraknąć warzyw – właściwości odkwaszające wykazują przede wszystkim: cukinia, bakłażan, szpinak, brokuły, buraki, marchew. Na naszą korzyść działają także takie owoce, jak kiwi, banany, cytrusy, brzoskwinie, arbuzy, maliny oraz truskawki.

Do innych metod leczenia zakwaszenia organizmu należy również delikatne oczyszczanie jelit. Takie zabiegi w leczeniu zakwaszenia organizmu pozwoli pozbyć się złogów, które są przyczyną zakwaszenia organizmu. W czasie leczenia zakwaszenia organizmu pomoże również masaż brzucha, który przyśpieszy regenerację jelit.

Zmiana trybu życia, a przede wszystkim dieta w zakwaszeniu organizmu, może pomóc nam zażegnać uciążliwe dolegliwości związane z zakwaszeniem organizmu, które skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Należy jednak podkreślić, że objawy często towarzyszące zakwaszeniu organizmu są bardzo zróżnicowane i mogą świadczyć o chorobach, które nie są związane z zakwaszeniem organizmu, np. z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby, nerek, trzustki, czy żołądka.

Z tego właśnie powodu detoksykacja organizmu nie powinna być przeprowadzana bez konsultacji z lekarzem, który w przypadku wątpliwości skieruje nas na odpowiednie badania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze