Trwa ładowanie...

Oczyszcza jelita z resztek. Znajduje komórki rakowe i je likwiduje

Avatar placeholder
04.02.2024 14:00
Niezbędny składnik diety antyrakowej. Hamuje rozwój komórek nowotworowych
Niezbędny składnik diety antyrakowej. Hamuje rozwój komórek nowotworowych (Getty Images)

Zielona papryka chili jest prawdziwą skarbnicą korzystnych dla zdrowia składników, których pozytywne właściwości zostały potwierdzone przez wiele badań naukowych. Pomimo swego intensywnego i charakterystycznego smaku, zawiera wiele elementów sprzyjających zdrowiu. Dlaczego jej regularne spożywanie jest tak korzystne?

spis treści

1. Niższe ryzyko raka

Choć niektórzy mogą narzekać na jej ostrą nutę, zielona papryka chili odgrywa kluczową rolę w walce z problemami jelitowymi. Bogactwo błonnika, który jest w jej składzie, pomaga w procesie oczyszczania jelit z zalegających resztek pokarmowych.

Ponadto, kapsaicyna obecna w pikantnej papryce, hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori, co zmniejsza m.in. powstawania wrzodów żołądka. Ta bakteria jest również jednym z głównych sprawców rozwoju raka żołądka.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham wykonali fascynujące badanie, w którym podawali kapsaicynę zwierzętom laboratoryjnym. Wyniki badań zdumiewające. Zespół naukowców zauważył, że kapsaicyna "lokalizowała komórki nowotworowe i zatrzymywała ich rozwój". Ciekawe jest też to, że nie odnotowano żadnych negatywnych skutków dla zdrowia tych zwierząt.

Zobacz film: "Witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na raka"
W badaniach klinicznych wykazano przeciwzapalne i antyoksydacyjne właściwości chili
W badaniach klinicznych wykazano przeciwzapalne i antyoksydacyjne właściwości chili (Adobe Stock)

2. Wspomaga proces odchudzania

Intensywna przyprawa jest doceniana za pozytywny wpływ na proces odchudzania, co na pewno przypadnie do gustu tym, którzy pragną zrzucić kilka kilogramów. Jej regularne spożywanie stymuluje przemianę materii oraz przedłuża uczucie sytości po posiłkach.

3. Broni organizm przed chorobami przewlekłymi

Badania naukowe wskazują, że w odpowiednio zrównoważonych dawkach zielona papryka chili ma zdolność do regulowania procesu produkcji cholesterolu przez wątrobę oraz obniżania jego stężenie we krwi.

Kolejne badania wskazują, że kapsaicyna może obniżyć ryzyko wystąpienia przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca typu 2 czy zapalenie trzustki, co potwierdził zespół naukowców z Kanady.

Nie można pominąć też informacji, że konsumpcja zielonych papryczek chili może przeciwdziałać powstawaniu zagrażających zdrowiu i życiu zatorów w systemie krążenia.

Pikantna przyprawa dodatkowo promuje procesy regeneracyjne w organizmie i zwiększa odporność, chroniąc przed różnego rodzaju infekcjami. Funkcjonuje też jako naturalny "oczyszczacz" dróg oddechowych oraz posiada właściwości rozgrzewające. Jest też wartościowym dodatkiem do wielu potraw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze