Trwa ładowanie...

Olej rzepakowy jest bezkonkurencyjny. Tego o złocie polskich pól większość nie wie

 Karolina Rozmus
07.06.2022 23:27
Przez lata pokutowało przekonanie, że jest szkodliwy
Przez lata pokutowało przekonanie, że jest szkodliwy (Pixabay)

Kwitnie wiosną oraz latem, zasypując pola złotymi kwiatami. Do widoku rzepaku przywykliśmy, traktując go jak pospolitą roślinę. Nie każdy jednak wie, że olej rzepakowy nazywany jest ''oliwą Północy'' i jest zarazem tłuszczem o najlepszym profilu lipidowym. Obniża poziom cholesterolu, a nawet może chronić przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych.

spis treści

1. Rzepak – niedoceniane złoto polskich pól

W porównaniu z innymi olejami to olej tłoczony z rzepaku zawiera najmniej szkodliwych prozapalnych kwasów tłuszczowych omega-6 – stanowią one zaledwie siedem procent. Do tego ma niemal najwyższą spośród tłuszczów roślinnych zawartość pożądanych i prozdrowotnych kwasów omega-3. W oleju rzepakowym proporcje pomiędzy kwasami omega-3 i omega-6 wynoszą 1:3 (w przypadku oliwy z oliwek jest to 1:10).

Kwasy omega-3 wpływają ochronnie na układ nerwowy, a konkretnie na neurony, przez co przeciwdziałają chorobom neurodegeneracyjnym, jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.

Zobacz film: "Olej rzepakowy to świetne źródło kwasów omega"

W oleju rzepakowym znajdziemy też silne przeciwutleniacze, które nie tylko chronią nasz organizm przed skutkami stresu oksydacyjnego, ale mogą nawet przeciwdziałać nowotworom. Mowa o cennych związkach czyli witaminie E, prekursorach witaminy A i karotenoidach.

Włączenie oleju rzepakowego do diety ma pozytywny wpływ na układ krążenia, pracę nerek, wygląd skóry, funkcjonowanie mięśni szkieletowych i tkanki łącznej. Obecne w rzepaku stanole roślinne utrudniają wchłanianie cholesterolu, dlatego olej rzepakowy będzie idealny dla osób z zaburzeniami lipidowymi, w tym hipercholesterolemią. Analiza, która ukazała się niedawno na łamach "Journal of Lipid Research" wskazuje, że olej rzepakowy może wręcz obniżać poziom "złego" cholesterolu.

2. Rzepak a szkodliwy kwas erukowy

Przez lata pokutowało przekonanie, że olej rzepakowy jest szkodliwy z powodu kwasu erukowego. To jednonienasycony kwas tłuszczowy omega-9, który występuje w rzepaku, ale też w gorczycy. Badania na zwierzętach wykazały jego toksyczny wpływ na organizm - odpowiada za stłuszczenie narządów wewnętrznych, a nawet uszkodzenia serca.

To by przemawiało za wyeliminowaniem oleju rzepakowego z diety, gdyby nie jeden fakt: obecnie uprawiana jest specjalna, niskoerukowa odmiana rzepaku. To z niej powstaje olej rzepakowy, w którym kwas erukowy sięga maksymalnie dwóch procent. W Polsce już od lat 90. ubiegłego wieku jedynymi uprawianymi odmianami rzepaku są właśnie te niezawierające szkodliwego kwasu omega-9.

Do smażenia lepiej wybierać oleje rafinowane
Do smażenia lepiej wybierać oleje rafinowane (Pixabay)

A jak spożywać olej rzepakowy? Najlepiej sięgać po oleje tłoczone na zimno. Niestety w procesie rafinowania, a także podgrzewania na patelni olej rzepakowy traci wiele cennych właściwości – zwłaszcza przeciwutleniaczy. Jeśli jednak chcemy smażyć, to i do tego najlepszym wyborem będzie olej rzepakowy, bo spośród dostępnych tłuszczów ma najwyższą temperaturę dymienia – według niektórych źródeł sięgającą nawet 227 stopni Celsjusza.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze