Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

Olejek z oregano - właściwości, jak stosować

 Magdalena Pietras
21.10.2024 14:19
Właściwości olejku z oregano nie są powszechnie znane
Właściwości olejku z oregano nie są powszechnie znane (Zdjęcie olejku / Shutterstock)

W ostatnim czasie dowiadujemy się coraz więcej o cudownych właściwościach różnych olejów, np. oleju z czarnuszki czy wiesiołka. Mając tak ogromny wybór, zastanawiamy się, który z nich wybrać na swoje problemy zdrowotne. Są jednak takie, które pomagają przy wielu dolegliwościach. Czy słyszeliście o olejku z oregano?

spis treści

1. Olejek z oregano - właściwości

Oregano nie tylko doskonale wzbogaca smak potraw, ale również bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie organizmu. Aby jednak rzeczywiście skorzystać z jego dobroczynnych właściwości, powinniśmy zakupić olej z tej rośliny. Olejek z oregano produkuje się z liści i kwiatów oregano. Zaleta olejku z oregano to wysoka zawartość fenoli, które mają właściwości antyoksydacyjne

Olejek z oregano zawiera m.in witaminę C, witaminy z grupy B, flawonoidy, minerały, witaminę K.

Poniżej przedstawiamy korzyści wynikające z jego zażywania:

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"
  • ma działanie przeciwgrzybicze - olejek z oregano chroni organizm przed m.in bakteriami czy drożdżakami.
  • hamuje procesy starzenia skóry,
  • wspomaga leczenie łuszczycy i trądziku,
  • łagodzi dolegliwości związane z zatkanymi zatokami,
  • zwiększa apetyt,
  • działa antybakteryjnie,
  • pomaga przy problemach z żołądkiem,
  • wykazuje działanie przeciwzapalne.

Korzystny wpływ na działanie organizmu to nie wszystko. Olejek z oregano ma działanie relaksujące. Dodany do kąpieli pozwoli nam się odprężyć, a jednocześnie ujędrni skórę.

2. Skład olejku z oregano – najważniejsze substancje aktywne

Olejek z oregano zawiera wiele bioaktywnych związków, które odpowiadają za jego właściwości zdrowotne. Główne substancje aktywne w olejku z oregano to:

  • Kariofilen – działa przeciwzapalnie, a także może wspierać walkę z niektórymi chorobami bakteryjnymi i grzybiczymi.
  • Kwas rozmarynowy – znany ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, pomaga neutralizować wolne rodniki i zmniejszać stres oksydacyjny.
  • Tymol – wykazuje silne działanie antyseptyczne, wspierając organizm w walce z infekcjami. Tymol pomaga również chronić przed grzybami i pleśniami, co sprawia, że olejek z oregano jest często stosowany w leczeniu grzybic.
  • Karwakrol – jeden z najważniejszych składników olejku z oregano, odpowiada za jego silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Badania sugerują, że karwakrol może działać przeciwko różnym patogenom, w tym bakteriom, które stają się oporne na antybiotyki.

Dzięki wysokiemu stężeniu tych związków olejek z oregano jest szeroko stosowany w medycynie naturalnej i wspieraniu zdrowia układu odpornościowego.

3. Olejek z oregano - jak stosować?

Właściwości olejku z oregano nie są powszechnie znane. Jest tarczą w walce z wieloma chorobami, bakteriami i grzybami. Jednak nieodpowiednio stosowany, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zanim otworzymy buteleczkę, zapoznajmy się ze wskazaniami od producenta. Szczególnie istotne jest, aby nie przyjmować większej dawki niż to zostało zalecone.

Zalecana dawka olejku z oregano zależy od celu jego stosowania i formy produktu (np. kapsułki, płyn, olejek eteryczny). Zwykle przy suplementacji olejkiem w formie kapsułek, producenci podają rekomendowane dzienne dawki, które wahają się od kilku do kilkunastu kropel rozcieńczonego olejku lub 1-2 kapsułek dziennie.

Koniecznie trzeba pamiętać o rozcieńczeniu oleju przed wypiciem. Jeśli tego nie zrobimy, możemy poparzyć sobie jamę ustną i przełyk. Olejek z oregano ma takie działanie, jak antybiotyki.

Najczęstsze skutki uboczne olejku z oregano obejmują:

  • Podrażnienie przewodu pokarmowego: Silne działanie olejku może podrażnić żołądek lub jelita, zwłaszcza przy zbyt dużych dawkach.
  • Reakcje alergiczne: U niektórych osób olejek z oregano może wywołać reakcje alergiczne, takie jak wysypka, swędzenie lub zaczerwienienie skóry. Ważna informacja dla alergików – jeśli nie używasz w kuchni majeranku i oregano ze względu na uczulenie, to nie powinieneś też stosować olejku z oregano.
  • Interakcje z lekami: Olejek z oregano może wpływać na wchłanianie niektórych leków, dlatego osoby zażywające regularnie leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.
  • Podrażnienia skóry: W przypadku stosowania olejku miejscowo, należy go zawsze rozcieńczyć, ponieważ czysty olejek może spowodować oparzenia lub podrażnienia skóry.

Bogate właściwości prozdrowotnych olejku z oregano nie zmieniają faktu, że istnieją również przeciwwskazania do stosowania olejku z oregano. Czas przyjmowania olejku z oregano nie powinien być dłuższy niż 3-4 tygodnie.

Olejek z oregano nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży i mamy, które karmią piersią.

4. Olej z oregano a interakcje z lekami

Olejek z oregano, ze względu na swoje silne właściwości, może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Karwakrol i inne składniki olejku mogą wpływać na metabolizm leków w wątrobie, co prowadzi do zmiany ich skuteczności. Dotyczy to szczególnie leków metabolizowanych przez enzymy cytochromu P450.

Niektóre z leków, które mogą wchodzić w interakcje z olejkiem z oregano, to:

  • Leki przeciwzakrzepowe: olejek z oregano może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, zwiększając ryzyko krwawień.
  • Leki stosowane w leczeniu cukrzycy: olejek z oregano może wpływać na poziom glukozy we krwi, co może zakłócać działanie leków przeciwcukrzycowych.
  • Antybiotyki: chociaż olejek z oregano ma naturalne właściwości przeciwbakteryjne, może osłabić działanie niektórych antybiotyków lub wpłynąć na ich skuteczność.
  • Leki przeciwnadciśnieniowe: olejek z oregano może wpływać na ciśnienie krwi, co z kolei może zakłócać działanie leków na nadciśnienie.

Osoby stosujące jakiekolwiek leki powinny przed zastosowaniem olejku z oregano skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie dojdzie do interakcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze