Płatki żytnie - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, wskazania
Płatki żytnie są bardzo zdrowe. Wytwarzane z ziaren żyta płatki żytnie tworzą niemal tarczę ochronną, dla naszego organizmu. Przede wszystkim płatki żytnie zawierają dużo błonnika, ale są też źródłem wielu witamin i minerałów. Jedząc płatki żytnie, działamy więc profilaktycznie.
1. Odżywcze właściwości płatków żytnich
Płatki żytnie mają dużo składników odżywczych. Są one bogatym źródłem takich składników mineralnych jak żelazo, magnez, potas i wapń.
Duża zawartość błonnika w płatkach żytnich usprawnia perystaltykę jelit. Dzięki wprowadzeniu płatków żytnich do diety pozbędziemy się problemu zaparć.
Wśród zalet płatków żytnich należy również pamiętać o tym, że obniżają one cholesterol oraz stężenie glukozy we krwi. Płatki żytnie pomogą nam również pozbyć się niechcianych dodatkowych kilogramów.
Poza wspomnianymi już składnikami odżywczymi płatki żytnie zawierają również dużo
- sodu,
- jodu,
- cynku,
- fosforu,
- manganu,
- boru,
- witamin z grupy B (B1, B2, B6, PP, inozytolu, kwasu pantotenowego oraz foliowego).
W płatkach żytnich znajdziemy również lignany. Ten składnik płatków żytnich pomaga w profilaktyce raka piersi, okrężnicy i prostaty oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.
Dzięki wprowadzeniu płatków żytnich do naszej diety poprawimy pracę naszego mózgu oraz całego układu nerwowego. Dzięki systematycznemu jedzeniu płatków żytnich wspomożemy również budowę tkanki mięśniowej, naczynia krwionośne, ale także skórę, włosy i paznokcie.
2. Zastosowanie platków żytnich w kuchni
Płatki żytnie mają zastosowanie głównie w kuchni. Płatki żytnie mogą stać się podstawą pożywnego i zdrowego śniadania. Często jednak płatki żytnie dodaje się do zup warzywnych, a także do zup mlecznych.
Płatki żytnie można też dodawać do wypieków. Można upiec, np. pyszne i zdrowe ciasteczka z płatkami żytnimi, ale też wyśmienity chleb. Warto dodać również płatki żytnie do racuchów, czy domowych batonów.
Świetnymi dodatkami do płatków żytnich będą owoce, również te suszone, a także nabiał, jak jogurt, czy maślanka.
3. Przeciwwskazania do stosowania
Choć płatki żytnie są zdrowe i warto o nich pamiętać w swojej diecie, niestety są osoby, które powinny ich unikać. Głównym przeciwwskazaniem do ich spożycia jest gluten.
Płatki żytnie pomimo tego, że zapobiegają wielu chorobom, nie są odpowiednia dla osób, które mają alergie lub nietolerancję glutenu. Spożywanie przez nich płatków żytnich mogłoby doprowadzić do poważnych dolegliwości.
4. Wskazania do stosowania płatków
Płatki żytnie są natomiast odpowiednie dla sportowców. Duża zawartość błonnika w płatkach żytnich sprawia, że dają uczucie sytości na długo. Dodatkowo obecność w płatkach żytnich lignany, która wspomaga budowanie tkanki mięśniowej to kolejny argument, aby sportowcy pamiętali o płatkach żytnich w swojej diecie.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jakie płatki wybrać na śniadanie? - odpowiada mgr Paulina Szczechowicz
- Czy przy PCOS i chorych nadnerczach można jeść płatki orkiszowe albo żytnie? - odpowiada lek. Izabela Chwalibogowska-Cieślińska
- Czy chleb żytni uczula? - odpowiada lek. Ewa Drzewiecka
Płatki żytnie są również idealne dla osób, które chcą schudnąć. Dzięki płatkom żytnim dostarczą oni nie tylko porządnej dawki składników odżywczych, ale też nie będą musieli walczyć z napadami głodu, dzięki dużej zawartości błonnika. Pamiętajmy również, że płatki żytnie nie tylko wspomagają nas w odchudzaniu, ale zniwelują uczucie zmęczenia.