Trwa ładowanie...

Lignany – naturalne hormony

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 18.12.2019 19:04
Siemię lniane
Siemię lniane (123RF)

Określa się je mianem fitoestrogenów. Po przedostaniu się do układu pokarmowego działają niemal jak żeńskie hormony płciowe, estrogeny.

Lignany w roślinach znaleźć można w zewnętrznej okrywie zbóż (w warstwie aleuronowej). Znajduje się ona tuż pod łuską, która jest bogactwem fityny, błonnika i polifenoli. A zatem pełnoziarniste produkty zbożowe, tj. pieczywo razowe i razowe makarony dostarczą zdecydowanie więcej lignanów niż produkty, jakie uzyskuje się z białej mąki.

spis treści

1. Roślinne źródła lignanów

Roślinnych źródeł lignanów jest wiele, jednak wcale nie jest łatwo je pozyskać. Niewielkie ilości fitoestrogenów znajdują się w pełnych ziarnach zbóż, owocach, warzywach, czerwonym winie, kawie, zielonej i czarnej herbacie.

Zobacz film: "Leczenie menopauzy"

Są jednak i takie produkty, które w lignany obfitują, i co więcej – organizm łatwo je przyswaja. Należą do nich: siemię lniane, soja, sezam, pestki słonecznika, dyni, fasola, oliwa z oliwek, olej lniany i olej sezamowy.

Siemię lniane to jeden z produktów zawierających lignany
Siemię lniane to jeden z produktów zawierających lignany (123RF)

2. Zdrowotne właściwości lignanów

Gdy spożywamy produkty obfitujące w lignany, w układzie pokarmowym związki te przekształcają się w enterodiol i enterolakton. Pomaga w tym sprawnie działająca mikroflora jelit.

Uważa się, że dieta bogata w lignany wpisuje się w profilaktykę antynowotworową i antyoksydacyjną. Ten typ fitoestrogenów zawiera imponującą ilość przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki (te z kolei odpowiadają między innymi za rozwój komórek nowotworowych).

Produktów bogatych w lignany nie powinno zabraknąć również w diecie osób zmagających się z chorobą wieńcową i miażdżycą naczyń krwionośnych.

Jedzenie wspierające twoje hormony
Jedzenie wspierające twoje hormony [13 zdjęć]

Hormony to system kontrolny ciała. Jednak żyjemy w czasach, w których substancje zaburzające hormony

zobacz galerię

Ze względu na swoje właściwości, spożywanie produktów bogatych w lignany powinni w swojej diecie rozważyć pacjenci z osteoporozą, gdyż za jedną z przyczyn ubytku masy kostnej uważa się spadek stężenia endogennych hormonów płciowych.

Lignany są cennym składnikiem diety cukrzyków. Dowiedziono bowiem, że związki te są w stanie obniżyć stężenie glukozy we krwi. Hamują rozwój bakterii i grzybów, które mogą się przyczynić do rozwoju wielu chorób i znacząco osłabić układ odpornościowy.

Niestety, Polacy spożywają zbyt mało wartościowych produktów spożywczych, które dostarczyć mogą fitoestrogenów. Ich optymalna dawka dla organizmu określona została na poziomie 60 mg, a mieszkaniec kraju nad Wisłą dziennie spożywa ich tylko 3-5 mg.

3. Zachowanie równowagi hormonalnej w organizmie

Lignany pozwalają na zachowanie równowagi hormonalnej w organizmie. Gdy za mało w nim estrogenów, związki te zostają pobudzone do pracy, odgrywając tę samą rolę co przywołany hormon płciowy. Tym samym zapobiegają wystąpieniu chorób hormonozależnych, m.in. raka piersi i raka jajnika.

Jako że w swoim działaniu przypominają żeńskie hormony płciowe, nie powinno ich zabraknąć w diecie kobiet w okresie menopauzy. Fitoestrogeny złagodzą dolegliwości związane z okresem przekwitania. Nie wszystkie panie mogą po nie sięgać bez ograniczeń. Kto powinien szczególnie uważać na obecność lignanów w diecie?

Z dużą dozą ostrożności powinny podchodzić do tych naturalnych związków kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne lub innego rodzaju hormonalną terapię zastępczą. Lignany mogą potęgować działanie przyjmowanych leków, co z kolei może negatywnie wpłynąć na samopoczucie.

Fitoestrogeny zyskują coraz większe znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Mają prozdrowotny wpływ na organizm człowieka. Znaleźć je można w produktach, które powinny być składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety.

Zobacz także: Izoflawony- naturalne hormony w okresie menopauzy Odkryto hormon, który wydłuża życie Co robić, aby mieć więcej hormonu szczupłych?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze