Trwa ładowanie...

Lignany – naturalne hormony

Określa się je mianem fitoestrogenów. Po przedostaniu się do układu pokarmowego działają niemal jak żeńskie hormony płciowe, estrogeny.

Lignany w roślinach znaleźć można w zewnętrznej okrywie zbóż (w warstwie aleuronowej). Znajduje się ona tuż pod łuską, która jest bogactwem fityny, błonnika i polifenoli. A zatem pełnoziarniste produkty zbożowe, tj. pieczywo razowe i razowe makarony dostarczą zdecydowanie więcej lignanów niż produkty, jakie uzyskuje się z białej mąki.

spis treści
Zobacz film: "Leczenie menopauzy"

1. Roślinne źródła lignanów

Roślinnych źródeł lignanów jest wiele, jednak wcale nie jest łatwo je pozyskać. Niewielkie ilości fitoestrogenów znajdują się w pełnych ziarnach zbóż, owocach, warzywach, czerwonym winie, kawie, zielonej i czarnej herbacie.

Są jednak i takie produkty, które w lignany obfitują, i co więcej – organizm łatwo je przyswaja. Należą do nich: siemię lniane, soja, sezam, pestki słonecznika, dyni, fasola, oliwa z oliwek, olej lniany i olej sezamowy.

Siemię lniane to jeden z produktów zawierających lignany
Siemię lniane to jeden z produktów zawierających lignany (123RF)

2. Zdrowotne właściwości lignanów

Gdy spożywamy produkty obfitujące w lignany, w układzie pokarmowym związki te przekształcają się w enterodiol i enterolakton. Pomaga w tym sprawnie działająca mikroflora jelit.

Uważa się, że dieta bogata w lignany wpisuje się w profilaktykę antynowotworową i antyoksydacyjną. Ten typ fitoestrogenów zawiera imponującą ilość przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki (te z kolei odpowiadają między innymi za rozwój komórek nowotworowych).

Produktów bogatych w lignany nie powinno zabraknąć również w diecie osób zmagających się z chorobą wieńcową i miażdżycą naczyń krwionośnych.

Jedzenie wspierające twoje hormony
Jedzenie wspierające twoje hormony [13 zdjęć]

Hormony to system kontrolny ciała. Jednak żyjemy w czasach, w których substancje zaburzające hormony

zobacz galerię

Ze względu na swoje właściwości, spożywanie produktów bogatych w lignany powinni w swojej diecie rozważyć pacjenci z osteoporozą, gdyż za jedną z przyczyn ubytku masy kostnej uważa się spadek stężenia endogennych hormonów płciowych.

Lignany są cennym składnikiem diety cukrzyków. Dowiedziono bowiem, że związki te są w stanie obniżyć stężenie glukozy we krwi. Hamują rozwój bakterii i grzybów, które mogą się przyczynić do rozwoju wielu chorób i znacząco osłabić układ odpornościowy.

Niestety, Polacy spożywają zbyt mało wartościowych produktów spożywczych, które dostarczyć mogą fitoestrogenów. Ich optymalna dawka dla organizmu określona została na poziomie 60 mg, a mieszkaniec kraju nad Wisłą dziennie spożywa ich tylko 3-5 mg.

3. Zachowanie równowagi hormonalnej w organizmie

Lignany pozwalają na zachowanie równowagi hormonalnej w organizmie. Gdy za mało w nim estrogenów, związki te zostają pobudzone do pracy, odgrywając tę samą rolę co przywołany hormon płciowy. Tym samym zapobiegają wystąpieniu chorób hormonozależnych, m.in. raka piersi i raka jajnika.

Jako że w swoim działaniu przypominają żeńskie hormony płciowe, nie powinno ich zabraknąć w diecie kobiet w okresie menopauzy. Fitoestrogeny złagodzą dolegliwości związane z okresem przekwitania. Nie wszystkie panie mogą po nie sięgać bez ograniczeń. Kto powinien szczególnie uważać na obecność lignanów w diecie?

Z dużą dozą ostrożności powinny podchodzić do tych naturalnych związków kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne lub innego rodzaju hormonalną terapię zastępczą. Lignany mogą potęgować działanie przyjmowanych leków, co z kolei może negatywnie wpłynąć na samopoczucie.

Fitoestrogeny zyskują coraz większe znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Mają prozdrowotny wpływ na organizm człowieka. Znaleźć je można w produktach, które powinny być składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety.

Zobacz także: Izoflawony- naturalne hormony w okresie menopauzy Odkryto hormon, który wydłuża życie Co robić, aby mieć więcej hormonu szczupłych?

Siemię lniane
Siemię lniane (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.