Trwa ładowanie...

Podpiwek - charakterystyka, wpływ na zdrowie, jak zrobić podpiwek w domu

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
10.12.2021 18:30
Podpiwek
Podpiwek (Pexels)

Podpiwek to naturalnie nagazowany i bezalkoholowy napój, który stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego piwa. W jego składzie występuje szereg cennych składników mineralnych oraz witamin. Wśród nich warto wyróżnić witaminy z grupy B, witaminę H, chrom czy selen. Na charakterystyczne cechy podpiwku składają się ciemna barwa oraz słodki, chmielowy smak, nieco goryczkowy.

spis treści

1. Co to jest podpiwek?

Podpiwek to napój charakteryzujący się ciemną barwą oraz słodkawym, chmielowym smakiem z wyczuwalną nutą goryczki. Zalicza się do go napojów bezalkoholowych, mimo iż zawiera znikomy procent alkoholu (zawartość nie przekracza zwykle dwóch procent).

Podpiwek znany jest w naszym kraju od bardzo wielu lat. W przeszłości podawano go osobom pracującym przy żniwach żyta oraz pszenicy, tj. zbiorze roślin uprawnych w okresie letnim. W obecnych czasach napój możemy przygotować samodzielnie bądź kupić go w sklepie. Na rynku znaleźć możemy między innymi:

  • podpiwek Kujawski
  • podpiwek Lubuski
  • podpiwek Warmiński
  • podpiwek Jędrzej
  • Podpiwek Obołoń.
Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Czy podpiwek jest zdrowy?

Podpiwek nie tylko smakuje wybornie, ale również wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Regularne stosowanie tego napoju poprawia nie tylko nasze samopoczucie, ale również wygląd. Zawarta w podpiwku biotyna, zwana również witaminą H, wpływa bardzo dobrze na stan naszych paznokci, skóry oraz włosów. Dodatkowo, składnik ten wpływa pozytywnie na funkcjonowanie systemu nerwowego, poprawia działanie tarczycy.

Podpiwek zasługuje na miano domowego probiotyku, ponieważ działa zarówno probiotycznie, jak i prebiotycznie. Przywraca prawidłowo florę bakteryjną jelit u osób, które przez dłuższy czas stosowały antybiotyki. Stanowi także doskonałe źródłoskładników mineralnych oraz witamin, m.in. selen, chrom, cynk, witaminy z grupy B, kwas pantotenowy, kwas foliowy, kwas fitynowy.

3. Jak zrobić podpiwek?

Podpiwek możemy przyrządzić samodzielnie w domu. Wykonanie go nie jest specjalnie trudne, wystarczy jedynie stosować się do wskazówek z przepisu. Do przygotowania napoju potrzebna jest prawdziwa kawa zbożowa, zawierająca takie składniki jak prażone i zmielone żyto, cykorię, słód jęczmienny. Przykładem może być kawa „Kujawianka”, produkowana przez markę Delecta.

Ekspresowe kawy zbożowe takie jak Inka czy Caro niestety nie nadają się do przyrządzania podpiwku, w związku z czym należy zaopatrzyć się w produkt wymagający gotowania.

Alternatywą dla kawy ze słodem może być tradycyjny słód jęczmienny, wykorzystywany do produkcji takich produktów jak piwo, kwas chlebowy czy pieczywo. Prócz słodu, niezbędne są również świeże drożdże oraz szyszki chmielowe, dostępne w każdym sklepie zielarskim.

W Internecie możemy także znaleźć gotowe mieszanki, z których przyrządzimy bezalkoholowy napój. Decydując się na ich zakup warto jednak zweryfikować, czy zawierają one cykorię, prażony jęczmień, suszonego buraka cukrowego, chmiel.

3.1. Przepis na podpiwek

Aby przygotować domowy podpiwek, należy zaopatrzyć się w następujące produkty:

  • prawdziwą kawę zbożową ze słodem jęczmiennym (80 gramów)
  • wodę (5 litrów)
  • cukier trzcinowy (200 gramów)
  • drożdże piekarnicze (2 gramy)
  • szyszki chmielowe (3-4 łyżki)
  • pół łyżeczki kwasku cytrynowego.

Wykonanie

Do dużego naczynia wlewamy pięć litrów wody. W momencie, w którym zacznie się ona gotować, dodajemy trzy lub cztery łyżki szyszek chmielowych oraz osiemdziesiąt gramów kawy zbożowej (nie może być to kawa ekspresowa). Gotujemy całość przez piętnaście minut. Po upłynięciu określonego czasu naczynia odstawiamy do przestygnięcia. Gdy płyn nabierze temperatury pokojowej, przecedzamy go za pomocą czystej gazy opatrunkowej.

W dwustu mililitrach przyrządzonego płynu rozpuszczamy dwa gramy drożdży piekarniczych. Rozczyn przelewamy ponownie do naczynia, dodajemy dwieście gramów cukru trzcinowego oraz pół łyżeczki kwasku cytrynowego. Napój bardzo dokładnie mieszamy. Podpiwek domowej roboty wlewamy do butelek plastikowych o dużej pojemności (napój powinien zajmować dwie trzecie objętości butelki).

Po zakręceniu, butelki odstawiamy na dwadzieścia cztery godziny do ciemnego, suchego miejsca, w którym panuje temperatura pokojowa. Gdy upłynie doba, będziemy musieli upuścić nadmiar gazu z butelek, a następnie jeszcze raz zakręcić butelki. Podpiwek powinien poleżeć kolejne trzy, cztery dni w chłodnym miejscu. Najlepiej smakuje wtedy, gdy jest schłodzony.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze