Kwas pantotenowy (witamina B5) - rola, objawy niedoboru, objawy nadmiaru

Kwas pantotenowy, czyli witamina B5 należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Główną rolą kwasu pantotenowego jest regulacja białek i tłuszczów w organizmie. Skutkami niedoboru kwasu pantotenowego są zmiany skórne oraz zaburzenia układu nerwowego.

Zobacz film: "Oznaki niedoboru witamin i minerałów, które widać na twarzy"

spis treści

1. Kwas pantotenowy (witamina B5) - rola

Kwas pantotenowy jest syntetyzowana przez florę jelitową, lecz brakuje danych o stopniu jej wykorzystania z tego źródła. W czasie gotowania straty tej witaminy mogą dochodzić do 50%, a do 80% w czasie przetwarzania produktów żywnościowych. Kwas pantotenowy należy do najbardziej wrażliwych na czynniki zewnętrzne spośród witamin z grupy B. Bardzo szybko ulega zniszczeniu pod wpływem promieni słonecznych.

Kwas pantotenowy jest bardzo rozpowszechniony zarówno w organizmach roślinnych, jak i zwierzęcych. Jest niezbędny dla procesów życiowych każdej komórki. Witamina B5 to mieszanina kwasu pantotenowego, panteiny, pantenolu. Aktywną postacią kwasu pantotenowego jest koenzym A, który aktywnie uczestniczy w wielu procesach metabolicznych.

Kwas pantotenowy pełni zróżnicowane funkcje w organizmie człowieka: wpływa na przemiany białkowo-tłuszczowe, obniża stężenie cholesterolu we krwi. Ponadto uczestniczy w syntezie hormonów steroidowych takich jak kortyzol, testosteron, estradiol, progesteron, a także neurotransmiterów – serotoniny, dopaminy.

Kwas pantotenowy jest niezbędny do produkcji przeciwciał, które chronią organizm przed infekcjami zarówno bakteryjnymi, jak i wirusowymi. Kwas pantotenowy jest istotny w procesie regeneracji skóry oraz błon śluzowych. Uczestniczy też w regeneracji tkanek i przyspiesza gojenie ran, przeciwdziała tworzeniu się zmarszczek, a ponadto zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i siwieniu, poprawia pigmentację oraz stan włosów.

5 niedoborów witamin wypisanych na twarzy
5 niedoborów witamin wypisanych na twarzy [7 zdjęć]

Gdy ludzkie ciało odczuwa pewne braki, bardzo często w widoczny sposób daje nam o tym znać. Wiele niedoborów...

zobacz galerię

2. Kwas pantotenowy (witamina B5) - objawy niedoboru

Klinicznych niedoborów kwasu pantotenowego u ludzi w zasadzie się nie obserwuje.W eksperymentalnym niedoborze u ludzi stwierdza się bowiem zespół „palących stóp”, a ponadto zmęczenie, dolegliwości przewodu pokarmowego i zaburzenia snu. Najnowsze badania każą przypuszczać, że u niektórych ludzi mogą występować biochemiczne niedobory kwasu pantotenowego; jego niską zawartość stwierdzono m.in. u osób w podeszłym wieku, kobiet stosujących środki antykoncepcyjne, alkoholików oraz u osób z zaburzeniami przewodu pokarmowego.

Objawy niedoboru kwasu pantotenowego są zróżnicowane. Do najczęstszych należą:

3. Kwas pantotenowy (witamina B5) - objawy nadmiaru

Przedawkowanie witaminy B5 nie zagraża życiu, gdyż jej nadmiar jest wydalany z organizmu z moczem. Jednakże jednorazowe przyjęcie dużej dawki kwasu pantotenowego powoduje biegunki. Największe ilości kwasu pantotenowego występują w:

W niewielkich ilościach kwas pantotenowy jest syntezowana przez naturalną florę bakteryjną jelit. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B5 dla osób dorosłych wynosi 7 mg oraz 2–3 mg dziennie dla dzieci i stopniowe zwiększanie ilości tej witaminy do 11. roku życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.