Pogromca nadciśnienia i wysokiego cholesterolu. Pomaga już nawet jedna łyżka
Właściwości octu jabłkowego były wykorzystywane od lat m.in. w łagodzeniu dolegliwości układu pokarmowego oraz jako wsparcie procesu odchudzania. Okazuje się, że lista korzyści związanych z jego zastosowaniem jest znacznie dłuższa.
1. Dlaczego warto pić ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy powstaje w wyniku naturalnej fermentacji jabłek dzięki bakteriom z rodziny Acetobacter. Napój ma kwaśny smak i jasnożółty kolor przypominający sok jabłkowy.
Produkt doskonale sprawdzi się w sezonie infekcyjnym jako naturalna mikstura wspierająca odporność. Ocet jabłkowy zawiera nie tylko pektyny i witaminy z grupy B, ale również kwas foliowy, niacynę i witaminę C.
Jego regularne stosowanie pomoże obniżyć poziom złego cholesterolu oraz utrzymywać prawidłowe wartości ciśnienia.
Wystarczą 1-2 łyżki octu dziennie. Lepiej nie przekraczać tych dawek. Produkt jest bardzo kwaśny, więc trzeba go rozcieńczyć w wodzie lub w soku.
2. Wspiera odchudzanie
Picie octu jabłkowego doskonale sprawdzi się u osób, które zmagają się z zaburzeniami glikemii. Wykazano, że regularne spożywanie dwóch łyżek octu jabłkowego przed snem pomaga obniżyć poziom glukozy na czczo. Ocet jabłkowy może być pomocny również dla osób, które zmagają się z nadwagą, jedną z jego właściwości jest hamowanie apetytu.
Lek. Angelika Szymańska, aktywnie działająca w mediach społecznościowych, przywołuje badania, w których potwierdzono, że ocet jabłkowy zmniejsza poziom insuliny, jednocześnie podnosząc przepływ krwi i wychwyt glukozy.
- Takie działanie octu skutkuje obniżeniem poziomu glukozy po posiłku aż o 20 proc. Za to badania na koniach i szczurach wykazały zwiększenie wykorzystania glukozy do syntezy glikogenu w mięśniach i wątrobie - podkreśla lekarka w opublikowanym wpisie.
3. Kiedy ocet jabłkowy jest zakazany?
Jak każdy produkt, ocet jabłkowy ma też swoje właściwości uboczne. Jego spożywanie w nadmiernych ilościach przez dłuższy czas może prowadzić m.in. do podrażnienia błony śluzowej przełyku i uszkodzenia szkliwa zębów. Stosowanie dużych dawek octu jabłkowego wiąże się też z ryzykiem nadmiernej utraty potasu i sodu.
Dietetycy podkreślają, że ocet jabłkowy nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu pokarmowego jak refluks czy choroba wrzodowa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl