Trwa ładowanie...

Pogromca nadciśnienia i wysokiego cholesterolu. Pomaga już nawet jedna łyżka

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
17.10.2023 09:06
Dlaczego warto pić ocet jabłkowy?
Dlaczego warto pić ocet jabłkowy? (Getty Images)

Właściwości octu jabłkowego były wykorzystywane od lat m.in. w łagodzeniu dolegliwości układu pokarmowego oraz jako wsparcie procesu odchudzania. Okazuje się, że lista korzyści związanych z jego zastosowaniem jest znacznie dłuższa.

spis treści

1. Dlaczego warto pić ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku naturalnej fermentacji jabłek dzięki bakteriom z rodziny Acetobacter. Napój ma kwaśny smak i jasnożółty kolor przypominający sok jabłkowy.

Produkt doskonale sprawdzi się w sezonie infekcyjnym jako naturalna mikstura wspierająca odporność. Ocet jabłkowy zawiera nie tylko pektyny i witaminy z grupy B, ale również kwas foliowy, niacynę i witaminę C.

Jego regularne stosowanie pomoże obniżyć poziom złego cholesterolu oraz utrzymywać prawidłowe wartości ciśnienia.

Zobacz film: "Ocet jabłkowy może szkodzić zębom"

Wystarczą 1-2 łyżki octu dziennie. Lepiej nie przekraczać tych dawek. Produkt jest bardzo kwaśny, więc trzeba go rozcieńczyć w wodzie lub w soku.

Ocet jabłkowy obniża poziom glukozy we krwi i pomaga w walce z nadwagą
Ocet jabłkowy obniża poziom glukozy we krwi i pomaga w walce z nadwagą (Adobe Stock)

2. Wspiera odchudzanie

Picie octu jabłkowego doskonale sprawdzi się u osób, które zmagają się z zaburzeniami glikemii. Wykazano, że regularne spożywanie dwóch łyżek octu jabłkowego przed snem pomaga obniżyć poziom glukozy na czczo. Ocet jabłkowy może być pomocny również dla osób, które zmagają się z nadwagą, jedną z jego właściwości jest hamowanie apetytu.

Lek. Angelika Szymańska, aktywnie działająca w mediach społecznościowych, przywołuje badania, w których potwierdzono, że ocet jabłkowy zmniejsza poziom insuliny, jednocześnie podnosząc przepływ krwi i wychwyt glukozy.

- Takie działanie octu skutkuje obniżeniem poziomu glukozy po posiłku aż o 20 proc. Za to badania na koniach i szczurach wykazały zwiększenie wykorzystania glukozy do syntezy glikogenu w mięśniach i wątrobie - podkreśla lekarka w opublikowanym wpisie.

3. Kiedy ocet jabłkowy jest zakazany?

Jak każdy produkt, ocet jabłkowy ma też swoje właściwości uboczne. Jego spożywanie w nadmiernych ilościach przez dłuższy czas może prowadzić m.in. do podrażnienia błony śluzowej przełyku i uszkodzenia szkliwa zębów. Stosowanie dużych dawek octu jabłkowego wiąże się też z ryzykiem nadmiernej utraty potasu i sodu.

Dietetycy podkreślają, że ocet jabłkowy nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu pokarmowego jak refluks czy choroba wrzodowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze