Pojawia się 10 minut po jedzeniu. Objawy to katar lub swędzenie gardła
Coraz częściej prześladują nas alergie, a wiosna to szczególnie trudny czas, bo wiele osób męczy katar sienny, a oczy nie przestają łzawić. Nie każdy wie, że sezonowym alergiom może towarzyszyć zespół pyłkowo-pokarmowy (OAS).
1. Czym jest zespół pyłkowo-pokarmowy?
Zespół pyłkowo-pokarmowy to nadwrażliwość na pokarmy pochodzenia roślinnego, który może objawiać się swędzeniem i zaczerwienieniem ust, gardła oraz języka. OAS może pojawiać się po zjedzeniu surowych warzyw i owoców oraz orzechów.
Jeśli zmagasz się z sezonowymi alergiami i doświadczasz wyżej wymienionych objawów, warto sprawdzić, czy nie są one wynikiem OAS. To najczęściej występująca alergia pokarmowa u osób dorosłych.
Zespół pyłkowo-pokarmowy głównie objawia się w obrębie jamy ustnej. Nadwrażliwość na pokarmy roślinne występuje u osób z alergią wziewną IgE-zależną. OAS najczęściej dotyka osób z sezonowymi alergiami, które zmagają się z katarem siennym.
2. Od czego zależy alergia pokarmowa?
Dlaczego wraz z alergią sezonową może dojść do wystąpienia zespołu pyłkowo-pokarmowego? Otóż nasz organizm czasem nie widzi różnicy między pyłkiem drzew, a tym pochodzącym z produktów roślinnych, które spożywamy.
Układ odpornościowy rozpoznaje alergen i wywołuje reakcję. Właśnie dlatego osoby z alergiami sezonowymi są bardziej podatne na OAS, ale nie jest to regułą. Nadwrażliwość pokarmowa może wystąpić u każdego.
3. Na co zwracać uwagę?
Praktycznie wszystkie świeże warzywa i owoce mogą wywołać objawy OAS, ale najczęściej do reakcji dochodzi po spożyciu tych sezonowych. Nadwrażliwość może także zostać wywołana przez orzechy, szczególnie migdały oraz orzechy ziemne i laskowe.
Objawy zwykle są stosunkowo łagodne i pojawiają się w ciągu 10 minut od zjedzenia pokarmów. Dolegliwości często są mylone z katarem siennym. Czasem pojawiają się także podrażnienia skóry oraz swędzenie w jamie ustnej.
W przypadku skrajnej reakcji alergicznej należy skonsultować się z lekarzem, ale zwykle objawy samoistnie ustępują w ciągu kilku godzin. Jeśli są szczególnie uporczywe, można się wspomóc lekami przeciwhistaminowymi.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl