Trwa ładowanie...

Alergia na jajka dotyka dzieci i dorosłych. Zwróć uwagę na te objawy, pojawiają się po ich zjedzeniu

Avatar placeholder
Anna Tłustochowicz 15.04.2022 17:34
Alergia na jajka (uczulenie na kurze jajka) jest jedną z najczęściej występujących alergii u dzieci
Alergia na jajka (uczulenie na kurze jajka) jest jedną z najczęściej występujących alergii u dzieci (Getty Images)

Jedną z najczęściej stwierdzanych alergii pokarmowych jest alergia na jajka kurze. Dotyczy ona przede wszystkim dzieci, u których organizm nie toleruje tego alergenu. Większość z nich ma tendencję do wyrastania z uczulenia na jajka przed osiągnięciem wieku dojrzewania. Ta alergia jest także poważnym problemem w populacji osób dorosłych - występuje już nie tak często, ale warto mieć to na uwadze.

spis treści

1. Kto jest bardziej narażony na alergię na jajka?

Jajka kurze są wartościowym, łatwo dostępnym i tanim składnikiem diety. Nie wszyscy mogą je jednak spożywać. Alergia na jajka jest jedną z najczęściej występujących alergii u dzieci.

- Najczęściej obserwuje się ją w wieku niemowlęcym tuż po wprowadzeniu jajek do diety dziecka. Niemniej alergia na jajka może pojawić się także w wieku dorosłym. Na przykład albumina surowicy Gal d 5 obecna w jajku częściej alergizuje dorosłych niż dzieci - mówi dietetyczka Kinga Głaszewska w rozmowie z portalem WP abcZdrowie.

Zobacz film: "Najgorsze rodzaje sera"

Dzieci wyrastają zazwyczaj z uczulenia na jajka – ich reaktywność wobec alergenów jajek kurzych często słabnie wraz z wiekiem. Na ten alergen niektóre osoby mogą silnie reagować w wieku dorosłym.

2. Dlaczego jajka kurze uczulają?

Alergia na jajka polega na tym, że układ odpornościowy organizmu nadmiernie reaguje na składniki białka i/lub żółtka kurzego. Oznacza to, że błędnie identyfikuje jajko jako szkodliwe i robi wszystko, by się przed nim obronić.

- Jaja kurze zawierają szereg cennych składników, które pozytywnie wpływają na zdrowie, ale w ich skład wchodzą także substancje alergizujące. Do takich alergenów w jajku należą m.in. owomukoid, owalbumina czy lizozym – zaznacza ekspertka.

3. Jak objawia się alergia na jajka i jak ją leczyć?

Objawy alergii pojawiają się zwykle od kilku minut do kilku godzin po spożyciu jajka. Symptomy uczulenia mogą mieć różne nasilenie. - Alergeny wywołują głównie pokrzywkę, wymioty, zaostrzenie atopowego zapalenia skóry u dzieci czy świąd skóry u dorosłych. Alergia na jaja kurze może powodować niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny - tłumaczy dietetyczka Kinga Głaszewska.

Do typowych objawów alergii na jajka zalicza się m.in.

Diagnostyka alergii na jaja kurze opiera się na badaniach krwi poprzez wykrycie specyficznych przeciwciał. - Najskuteczniejszą metodą leczenia jest stosowanie diety eliminacyjnej (bez jaj kurzych i innych ptaków). Warto czytać składy produktów i unikać także jajek w proszku – radzi ekspertka.

Objawy alergii na jajka zawsze wymagają konsultacji z lekarzem.

Zobacz także: Jak wybrać dobrą wędlinę na Wielkanoc? Dietetyczka podpowiada

4. Czym zastąpić jajka kurze w diecie?

Unikanie jedzenia jajek jest jednym ze sposobów radzenia sobie z uczuleniem. Niestety jajka są składnikiem wielu produktów spożywczych oraz dań.

- Szukając alternatywy dla jajek, warto zastanowić się, jakie ich właściwości chcemy zastąpić. Jeśli zależy nam na związaniu masy np. podczas robienia kotletów, można użyć zaparzonego siemienia lnianego czy nasion chia, które stworzą kleik. Polecanym zamiennikiem jaja może być aquafaba tzw. woda po odsączeniu ciecierzycy z puszki lub po jej ugotowaniu, którą można ubić tak samo, jak białko jaja kurzego - tłumaczy dietetyczka.

Warto sięgać także po mięso drobiowe, ryby, nabiał czy rośliny strączkowe (np. ciecierzyca, soczewica, fasola, groch, soja). Produkty te są dobrym zamiennikiem źródła białka w pożywieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze