Polacy go uwielbiają. Niestety nie wiedzą, jak działa na serce
Irańscy naukowcy z Uniwersytetu Nauk Medycznych przeprowadzili badania, z których wynika, że częstsze spożywanie zbóż rafinowanych, które znajdują się w niemal każdej polskiej kuchni, może zwiększyć ryzyko przedwczesnej choroby wieńcowej. Chodzi o takie produkty jak białe pieczywo czy ryż.
1. Zbyt częste spożywanie ziaren rafinowanych szkodzi sercu
Podczas niedawnej konferencji American College of Cardiology Middle East 2022 w Dubaju grupa irańskich naukowców z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Isfahanie poinformowała, że nadmiar ziaren rafinowanych w diecie może przyczynić się do rozwoju przedwczesnej choroby wieńcowej, zwanej także niedokrwienną chorobą serca. Schorzenie jest wynikiem niedotlenienia komórek mięśnia sercowego. Jej objawy nie są specyficzne, przez co trudno jest ją zdiagnozować.
Do takich wniosków badacze doszli na podstawie analiz kwestionariuszy dotyczących nawyków żywieniowych 2099 osób z różnych irańskich miast i grup etnicznych. Okazało się, że ci, którzy spożywają więcej produktów rafinowanych, częściej doświadczają chorób serca.
"Niestety dietę, obfitującą w duże ilości rafinowanych zbóż, można uznać za podobną do tej opartej na niezdrowych cukrach i olejach" – skomentował główny autor badania dr Mohammad Amin Khajavi Gaskarei. Dzieje się tak dlatego, że ziarna zbóż w procesie rafinacji zostają zmielone i oczyszczone z otrębów, zarodków, wielu składników odżywczych i większości błonnika.
Dr Gaskarei podkreślił też, że liczne badania wskazują na wzrost spożycia rafinowanych ziaren na całym świecie i zachęcił, aby częściej sięgać po produkty pełnoziarniste.
"Taktyki, które powinniśmy rozważyć, obejmują nauczanie lepszych wyborów żywieniowych już szkołach i kampanie skierowane do ludzi prowadzone prostym, zrozumiałym dla wszystkich językiem. Powinniśmy o tym mówić także w programach telewizyjnych, na konferencjach medycznych i publikować jak najwięcej badań na ten temat. Lekarze muszą również prowadzić takie rozmowy ze swoimi pacjentami" – podsumował.
Także Światowa Organizacji Zdrowia i American Heart Asssocation twierdzą, że odpowiedno skomponowane posiłki powinny składać się z warzyw, owoców, roślin strączkowych, ryb i produktów pełnoziarnistych. Dieta bogata w te produkty w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego.
Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski