Trwa ładowanie...

Polacy pokochali ten owoc. Konsekwencje mogą być opłakane

Avatar placeholder
Dominika Najda 30.01.2024 13:04
Persymona zdobywa popularność w Polsce
Persymona zdobywa popularność w Polsce (Getty Images)

Kaki, znane też jako persymona, coraz częściej trafia do naszych sklepowych koszyków. Owoc jest bardzo zdrowy i smaczny, ale niewiele osób wie, że w nadmiernych ilościach może zaszkodzić.

spis treści

1. Persymona zdobywa popularność

W Polsce kaki zdobywa coraz większą popularność. Miąższ owocu jest soczysty, miękki i słodki, niektórym w smaku przypomina mieszankę brzoskwini i pomarańczy. Ponadto zawiera masę witamin i minerałów.

Persymona to cenne źródło witaminy A, C i K, znajduje się w niej także potas, miedź i mangan. To niskokaloryczny i zdrowy owoc, który można spożywać zarówno na surowo, jak i w postaci przetworów.

Zobacz film: "Sekrety daktyli. Wymiatają złogi i bakterie z jelit"

Kaki obfituje w błonnik, a tym samym wspomaga trawienie i korzystnie wpływa na zdrowie układu pokarmowego. Jednak właśnie na włókno roślinne należy uważać, gdyż w nadmiarze może mieć przykre konsekwencje.

2. Nadmiar błonnika w diecie

Choć błonnik jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, lepiej nie przesadzać z jego ilością, szczególnie jeśli w codziennej diecie raczej występuje jego niedobór.

Spożywanie zbyt dużej ilość błonnika może prowadzić do dolegliwości żołądkowych, takich jak wzdęcia, gazy, bóle brzucha czy biegunka. Objawy w szczególności mogą wystąpić u osób z wrażliwym układem pokarmowym.

Włókno pokarmowe może też wpływać na wchłanianie niektórych składników odżywczych. Jego nadmiar sprawia, że żelazo, cynk, wapń oraz magnez mogą nie zostać odpowiednio przyswojone.

3. Jak jeść kaki?

Ze względu na obfitość błonnika w kaki, lepiej nie przesadzać z ich spożywaniem. Najlepiej ograniczyć się do maksymalnie dwóch sztuk dziennie, by uniknąć przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Warto też zwrócić uwagę na ilość włókna pokarmowego, które przyjmujemy z innych produktów spożywczych. Zbyt duża ilość składniki może wiązać się z biegunką i odwodnieniem, a w niektórych przypadkach prowadzić do przewlekłych zaparć.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze