Polscy leśnicy polecają. Oczyszcza z toksyn, chroni nerki i serce
Lista zdrowotnych korzyści wynikających z włączenia tej rośliny do diety jest naprawdę długa. Teraz do jej spożywania zachęcają także Lasy Państwowe, które podały przepis na zdrowotny napar, jaki można z niej przygotować.
1. Przepis na napar z pokrzywy
Lasy Państwowe często poprzez swoje media społecznościowe - poza ciekawostkami związanymi z lasem - wskazują także, jak jego dary można wykorzystać, by poprawić swoje zdrowie. Jeden z postów eksperci poświęcili zapomnianemu remedium, czyli korzeniu pokrzywy.
"Korzeń pokrzywy jest bardzo cenny, przede wszystkim z uwagi na zawartość soli mineralnych, kwasów organicznych, lecytyny, śluzów, fitosteroli i ligniny" - wymieniają Lasy Państwowe i radzą, by stosować go w celu wzmocnienia odporności.
Eksperci przekonują, że napar:
- to naturalny środek, który łagodzi objawy alergii, w tym np. kataru siennego;
- zwiększa poziom czerwonych krwinek;
- ma działanie moczopędne;
- pomaga organizmowi oczyszczać się z toksyn.
"Korzenie pokrzywy najlepiej wykopać z ziemi wczesną wiosną, następnie je myjemy i suszymy w przewiewnym miejscu, w temp do 40 stopni Celsjusza" - zaznaczają Lasy Państwowe i wskazują konkretny przepis.
Do przygotowania naparu potrzebne będą jedynie dwa składniki, czyli dwie łyżki suszu z korzenia pokrzywy oraz litr wody. Susz należy zalać wodą i doprowadzić do wrzenia, a potem gotować około 10 minut.
Po ostudzeniu należy przecedzić napar. Należy go pić dwa razy dziennie po jednej szklance.
2. Zmniejsza ryzyko wielu schorzeń
Pokrzywa ma wiele cennych właściwości. Jej liście to źródło przeciwutleniaczy, w tym witaminy C. Co więcej, pomagają również złagodzić ból stawów i stany zapalne w organizmie.
Liście tej rośliny są dobrym źródłem wapnia oraz innych minerałów, które pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu schorzeń, takich jak choroby nerek. Ma w sobie również witaminę A, która jest niezwykle cenna dla zdrowia oczu.
W pokrzywie znajdziemy również żelazo, potas, kwercetynę. Jej liście zawierają także błonnik.
Pokrzywa ma także właściwości antyproliferacyjne, hipotensyjne, przeciwzakaźne i przeciwwrzodowe. Posiada także zdolność zapobiegania chorobom układu krążenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl