Trwa ładowanie...

Popularna przyprawa wycofana z Auchan. Ta partia może stanowić zagrożenie

Avatar placeholder
14.01.2025 12:22
Auchan pilnie wycofuje tę przyprawę
Auchan pilnie wycofuje tę przyprawę (Getty Images)

Sieć supermarketów Auchan poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży jednej partii produktu. Decyzja została podjęta ze względu przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

spis treści

1. Wycofanie oregano

Na swojej stronie sieć Auchan zwróciła się do klientów z informacją o wycofaniu partii suszonego oregano marki Prymat. Wskazany produkt może stanowić zagrożenie dla zdrowia ze względu na przekroczenie poziomu alkaloidów pirolizydynowych.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Nazwa produktu: Oregano suszone 8 g
  • Producent: PRYMAT Sp. z o.o.
  • Kod kreskowy (EAN): 5901135041157
  • Numer partii: 07.2027 1424945
Zobacz film: "Lebiodka pospolita nie tylko w kuchni"
(Auchan)

Sieć apeluje do klientów, by nie spożywali wskazanej partii. Produkt można zwrócić do sklepu, w którym został zakupiony, a jego koszt zostanie całkowicie zrefundowany. Nie ma konieczności posiadania paragonu.

Zobacz także: Takiego cynamonu nie jedz. "Toksyczna dawka zaczyna się od 5 g dziennie"

2. Dlaczego alkaloidy pirolizydynowe są groźne?

Alkaloidy pirolizydynowe (AP) to naturalne związki chemiczne występujące w niektórych roślinach. Pełnią one funkcję ochronną dla roślin, odstraszając owady i inne roślinożerne organizmy.

Można je znaleźć w liściach, kwiatach, nasionach i korzeniach roślin. W przypadku żywności mogą one trafiać do przypraw, herbat, miodu i innych produktów roślinnych w wyniku niezamierzonego zbioru roślin zawierających te związki.

AP mogą powodować uszkodzenie wątroby. Przewlekła ekspozycja może prowadzić do rozwoju choroby wątroby, w tym marskości, a w skrajnych przypadkach nawet raka wątroby. Niektóre wykazują działanie rakotwórcze, szczególnie przy długotrwałej ekspozycji.

Alkaloidy pirolizydynowe mogą powodować mutacje genetyczne, zwiększając ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego komórek. AP są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży. Mogą wpływać na rozwój płodu i powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze