Trwa ładowanie...

Takiego cynamonu nie jedz. "Toksyczna dawka zaczyna się od 5 g dziennie"

 Aleksandra Zaborowska
08.01.2025 18:11
Jak odróżnić cynamon chiński od cejlońskiego?
Jak odróżnić cynamon chiński od cejlońskiego? (Getty Images)

Dietetyczka kliniczna zwróciła uwagę na toksyczne właściwości cynamonu. Jaki jest bezpieczny, a jakiego lepiej unikać?

spis treści

1. Niewielu wie o toksyczności cynamonu

Dietetyczka kliniczna Patrycja Cesarz, znana w mediach społecznościowych jako @pelnia_natury, opowiedziała o potencjalnie szkodliwych właściwościach spożywania cynamonu chińskiego.

- Taki cynamon zawiera związek o nazwie kumaryna, który wykazuje właściwości hepatotoksyczne, czyli uszkadzające komórki naszej wątroby - wyjaśnia ekspertka w swoim filmie edukacyjnym na Instagramie. - Toksyczna dawka zaczyna się już od 5 g dziennie - ostrzega.

"Majowe złoto". Ulga dla wątroby, paliwo dla mózgu
"Majowe złoto". Ulga dla wątroby, paliwo dla mózgu

Miód z mniszka lekarskiego jest uważany za jeden z najzdrowszych produktów pszczelarskich. To prawdziwa

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Przepis na poranna herbatę, która przyśpieszy metabolizm"

Czym więc zastąpić tę potencjalnie niebezpieczną przyprawę? Zdaniem dietetyczki, znacznie lepszą alternatywą jest cynamon cejloński.

- Zawiera on właściwości prozdrowotne, między innymi obniżające poziom glukozy we krwi - powiedziała.

Cynamonowi przypisuje się także pobudzanie trawienia, dlatego regularnie rekomenduje się go jako dodatek do diet redukcyjnych. Jednocześnie, cynamon wykazuje właściwości przeciwbiegunkowe i regulujące nadkwaśność. Ekstrakty z cynamonu stosuje się także zewnętrznie na skórę w celu złagodzenia bólu mięśniowego i nerwobólu. Delikatnie znieczulają i rozgrzewają.

Cejloński cynamon posiada w swoim składzie blisko 80 różnych składników aromatycznych. Badania sugerują jego działanie na obniżenie cholesterolu, a także wysoką zawartość antyoksydantów, które neutralizują działanie wolnych rodników i obniżają potencjał prozapalny.

2. Jak odróżnić cynamon chiński od cejlońskiego?

- Cynamon cejloński różni się w wyglądzie od chińskiego. Jego kora jest krucha i można ją połamać w rękach - wyjaśnia Patrycja Cesarz w filmie.

Cynamon chiński wyróżnia większa chropowatość. Co więcej, nie zwija się on z obu stron – tak, jak ten z Cejlonu. Kora cynamonu chińskiego może mieć intensywnie brązowy kolor, który jednak szarzeje z czasem.

Ważnym czynnikiem jest także cena: to cynamon chiński jest najtańszą odmianą, dlatego to właśnie ten możemy najczęściej spotkać w supermarketach. Cynamon cejloński ze Sri Lanki jest droższy, ale i bardziej aromatyczny.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze