Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Avatar placeholder
18.04.2019 09:31
Porady dietetyczne dla odchudzających się
Porady dietetyczne dla odchudzających się (123RF)

Odchudzanie bywa niekiedy koniecznością, gdy duża nadwaga powoduje problemy zdrowotne. Jednak w większości przypadków chęć utraty wagi jest uzasadniona troską nie o zdrowie, ale o atrakcyjny wygląd. Bez względu na to, jaka jest motywacja do schudnięcia, zrzucanie kilogramów nie jest prostą sprawą. Wiele osób nie wie, jak schudnąć w bezpieczny i racjonalny sposób. Dużym problemem jest także utrzymanie wagi. Większość odchudzających się osób na własnej skórze przekonuje się, co to jest efekt jojo. Skuteczne odchudzanie jest możliwe, ale by stało się faktem, należy zmienić swoje podejście do jedzenia.

spis treści

1. Rozsądny początek odchudzania

Warunki skutecznej diety
Warunki skutecznej diety [10 zdjęć]

Motorem napędowym odchudzania jest motywacja, to ona jest warunkiem pozytywnego wyniku kuracji.

zobacz galerię

Decydując się na utratę wagi, należy zachować zdrowy rozsądek i nie popaść w przesadę. Kilogramy można zrzucić szybko dzięki restrykcyjnej diecie i jeszcze szybciej przybrać na wadze po powrocie do dawnych nawyków żywieniowych. Jak zabrać się za odchudzanie, by było skuteczne, a efekt utrzymał się na stałe? Dieta powinna być urozmaicona. Dzięki temu ryzyko niedoboru składników odżywczych jest dużo mniejsze. Monotonia jest nie tylko nudna, ale i potencjalnie szkodliwa. Ze znanych i popularnych diet godne polecenia są te bliskie wzorcowym zasadom żywienia, czyli dieta Montignaca, South Beach oraz śródziemnomorska. Można stosować je przez całe życie. Osoby, które nie chcą przechodzić na konkretną dietę, ale marzą o smuklejszej sylwetce, powinny zastosować się do następujących wskazówek:

  • spożywać niezbyt obfite posiłki pięć razy dziennie zamiast trzech dużych, najlepiej jest jeść tylko wtedy, gdy odczuwa się głód;
  • śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, nie należy o nim zapominać, powinno zawierać porcję węglowodanów i białka, na pierwszy posiłek w ciągu dnia warto zjeść pełnoziarniste płatki z mlekiem;
  • lekką kolację należy spożyć najpóźniej dwie godziny przed pójściem spać, w przeciwnym razie spożyte kalorie zostaną odłożone w postaci tkanki tłuszczowej, a posiłek będzie dłużej zalegał w układzie pokarmowym;
  • należy ograniczyć spożycie soli, cukru, białej mąki, alkoholu oraz tłuszczów nasyconych;
  • zamiast po słodycze warto sięgać po owoce i warzywa;
  • dobrze jest zrezygnować z napojów gazowanych i sztucznie słodzonych soków, lepszym wyjściem jest woda mineralna i zielona herbata;
  • trafionym pomysłem jest oduczenie się słodzenia kawy i herbaty, w ten sposób osoba, która dziennie spożywała pięć łyżeczek cukru, może zmniejszyć ilość kalorii aż o 100.
Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Zasady diet odchudzających

Osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, ale nie wiedzą, jak schudnąć, powinny zasięgnąć opinii dietetyka. Specjalista od żywienia pomoże ustalić dietę i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat jedzenia. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne jest inne dla każdego. Ma ono związek z wiekiem, wagą, płcią i trybem życia. Dlatego też dieta jest w dużej mierze sprawą indywidualną. Jakie porady dietetyczne warto wziąć pod uwagę podczas odchudzania?

  • Przed rozpoczęciem diety należy wykonać badania. Może się okazać, że odchudzanie jest niewskazane z powodów zdrowotnych.
  • Najważniejsza jest motywacja do odchudzania. Cel powinien być realistyczny, nie należy spodziewać się powrotu do wagi sprzed wielu lat. Może się okazać, że w pewnym momencie waga zatrzyma się, mimo diety i ćwiczeń.
  • Efekt kuracji odchudzającej będzie trwalszy, jeśli utrata kilogramów nie będzie zbyt gwałtowna. Przyjmuje się, że najbezpieczniej jest tracić od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Wówczas organizm stopniowo przyzwyczaja się do zmian, a skóra nie traci jędrności.
  • Nie należy porównywać się do innych osób. Koleżanka, która w tym samym czasie straciła więcej kilogramów najprawdopodobniej ma szybszą przemianę materii, a na to niewiele można poradzić.
  • Warto spytać znajomych, którzy mają za sobą walkę ze zbędnymi kilogramami, jak udało im się schudnąć. Być może udzielą nietypowych, lecz skutecznych wskazówek. Każda pomoc w odchudzaniu jest na wagę złota.
  • Dobrym pomysłem jest poszukanie wsparcia rodziny i znajomych. Sukcesy bywają większe, gdy postępom kibicuje kilka bliskich osób. Razem można uprawiać sporty lub chodzić na siłownię. Wówczas męczące dotąd ćwiczenia mogą stać się przyjemnością.

3. Rozsądek w odchudzaniu

Odchudzanie nie musi być trudne i nieprzyjemne. Wystarczy ułożyć sobie racjonalny plan działania. Niezbyt kaloryczna dieta wspomagana ćwiczeniami pomoże zgubić zbędne kilogramy i uzyskać wymarzoną sylwetkę. Warto zdrowo się odżywiać i nie traktować odchudzania śmiertelnie poważnie. Raz na jakiś czas można pozwolić sobie na odstępstwo od diety w postaci pysznej przekąski – świat się od tego nie zawali. Wiedza na temat: „Jak schudnąć?” jest ważna, ale nie należy od utraty wagi uzależniać swojego samopoczucia. Im zdrowsze jest podejście do odchudzania, tym trwalsze są jego efekty. Każdy, kto ma za sobą walkę ze zbędnymi kilogramami, wie, że dużą rolę odgrywa motywacja do odchudzania. Jeśli jest silna, pokusy w postaci słodkich deserów i niezdrowych przekąsek nie stanowią problemu. A nawet jeśli zdarzy się chwila słabości i ulegnie się pokusie, nadprogramowe kalorie można spalić podczas ćwiczeń. Należy jednak uważać, by nie zacząć traktować wysiłku fizycznego jako kary. Wówczas ćwiczenia przestaną być przyjemnością.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze