Pożywka dla nowotworów. Zwiększa ryzyko aż 7 typów raka
Z międzynarodowego badania opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie medycznym "The Lancet Oncology" wynika, że w ciągu ostatniego roku jeden na 25 przypadków raka był związany z piciem alkoholu. Naukowcom udało się ustalić, jakie konkretnie nowotwory są wynikiem picia wysokoprocentowych trunków. Jest ich aż siedem.
1. Alkohol zwiększa ryzyko raka
Lekarze twierdzą, że istnieje 7 nowotworów, które rozwijają się w wyniku picia alkoholu. Są nimi:
- rak jamy ustnej,
- rak gardła,
- rak krtani,
- rak przełyku,
- rak piersi,
- rak wątroby,
- rak jelita grubego.
Z międzynarodowego badania opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie medycznym "The Lancet Oncology" wynika, że w ciągu ostatniego roku jeden na 25 przypadków raka był związany z piciem alkoholu.
Zgodnie z wcześniejszymi badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie Oksfordzkim, wszystkie rodzaje alkoholu mogą znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na te rodzaje raka. Jest to związane ze szkodliwym związkiem chemicznym zwanym aldehydem octowym, który jest wytwarzany przez organizm podczas metabolizowania alkoholu.
Naukowcy z Oksfordu odkryli, że aldehyd octowy może uszkadzać DNA w komórkach macierzystych, które są budulcem wszystkich narządów, tkanek, krwi i układu odpornościowego.
2. Jak poznać objawy raka?
Objawy raka bardzo często pojawiają się dopiero w zaawansowanej fazie choroby. Pierwsze symptomy bywają niecharakterystyczne i wielu ludzi myli je z przemęczeniem lub innymi schorzeniami, dlatego eksperci z brytyjskiej ochrony zdrowia NHS wymieniają objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza:
- kaszel , ból w klatce piersiowej i duszność,
- zmiany w rytmie wypróżniania,
- wzdęcia,
- krwawienie,
- niewyjaśniona utrata wagi,
- ból brzucha lub pleców,
- niestrawność i zgaga,
- swędząca lub żółta skóra,
- zmęczenie i złe samopoczucie.