Przełom w leczeniu raka jelita grubego? Mało znany owoc
Naukowcy odkryli, że jeden z mało znanych owoców ma właściwości, które mogą niszczyć komórki rakowe nowotworu jelita grubego. Jak działają Schisandra chinensis, czyli jagody o pięciu smakach.
1. Co to jest rak jelita grubego?
Według American Cancer Society rak jelita grubego jest drugim najczęściej rozpoznawanym nowotworem zarówno wśród osób płci męskiej, jak i żeńskiej. Stanowi trzecią najpopularniejszą przyczynę zgonów u mężczyzn i czwartą u kobiet.
Rak jelita grubego jest zwykle rozpoznawany u pacjentów powyżej 50. roku życia. To bardzo niebezpieczny rodzaj nowotworu, który ma tendencję do szybkiego wzrostu i dawania przerzutów.
Liczba zgonów z powodu raka jelita grubego nieco spada ze względu na częstsze badania przesiewowe, które według American Cancer Society powinny być wykonywane regularnie od 45. roku życia.
Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nowotworów, wczesne wykrycie choroby jest kluczem do skutecznego leczenia. Nowe badanie wykazało, że polifenol występujący w konkretnej roślinie może pomóc w leczeniu raka jelita grubego, szczególnie w późniejszych stadiach choroby.
2. Jaki owoc ma właściwości antyrakowe?
Schisandra chinensis, to owoc stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej w leczeniu problemów z wątrobą i żołądkiem.
Rośnie głównie w lasach wschodniej Rosji, północnych Chin, Korei i w niektórych miejscach w Japonii. Owoc bywa także określany mianem jagody magnolii oraz jagody o pięciu smakach. W Polsce znany jest najczęściej jako cytryniec chiński.
Poprzednie badania sugerowały, że może zawierać właściwości zwalczające raka piersi, wątroby, jajnika, pęcherzyka żółciowego i żołądka.
Naukowcy ustalili, że jagoda magnolii aktywowała reakcję stresową w komórkach nowotworowych w modelach zwierzęcych, jak i ludzkich, prowadząc do śmierci komórek rakowych.
- Stwierdzono, że powoduje śmierć komórek poprzez apoptozę - proces zaprogramowanej śmierci, a nie proces losowy - w ludzkich komórkach i modelach zwierzęcych raka jelita grubego - komentuje autor badania, dr Hani El-Nezami, profesor nadzwyczajny w Szkole Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie w Hongkongu.
Naukowcy zidentyfikowali także udział konkretnego białka. Kiedy CHOP zostało zablokowane, jagody były mniej skuteczne, co sugeruje, że białko miało kluczowe znaczenie dla zdolności owoców do zwalczania guzów nowotworowych.
Dodatkowo jagoda pięciu smaków wykazywała bardzo niską toksyczność wobec zdrowych komórek w porównaniu z obecnie dostępnymi lekami przeciwnowotworowymi. Jednak jej obiecujące działanie przeciwko zaawansowanym nowotworom wciąż pozostaje tajemnicą.
- Nie wiemy, dlaczego jest szczególnie skuteczna w późnym stadium raka jelita grubego - zauważył dr Hani El-Nezami.
Dr Francisco Contreras, dyrektor szpitala Oasis of Hope w Meksyku, niezaangażowany w badanie, powiedział, że odkrycia nie są całkowitym zaskoczeniem. Zauważył, że naturalny związek zawarty w owocach zyskał poparcie badań naukowych.
Twierdzi, że istnieje wiele danych medycznych, które potwierdzają pozytywny wpływ fitozwiązków na leczenie raka. Również w przypadku jagód magnolii zaobserwowano działanie antyproliferacyjne (ograniczające wzrost nowotworu) i proapoptotyczne (wywołujące śmierć komórkową).
3. Potrzebne są dalsze badania
Suplementy z tymi cennymi owocami są powszechnie dostępne w sprzedaży, jednak mogą wchodzić w niekorzystne reakcje z niektórymi lekami.
- Jest zbyt wcześnie, aby zalecać ten owoc w leczeniu raka jelita grubego - stwierdził dr El-Nezami.
Dodał, że jego zespół badawczy, we współpracy z Uniwersytetem w Portsmouth i Portsmouth Hospitals NHS Trust, otrzymał niedawno fundusze od Akademii Fińskiej na dalsze badania przy użyciu modeli hodowli komórkowych pochodzących od myszy i ludzi.
Ma nadzieję, że pomyślne wyniki przyszłych testów pozwolą na przeprowadzenie badań klinicznych z udziałem pacjentów z rakiem jelita grubego.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl