Przez 30 dni była na keto. Mówi, co ją zaskoczyło
Dieta, która szturmem podbiła świat jako najlepsze remedium nie tylko na nadmiarowe kilogramy. Ma też leczyć przewlekłe choroby. Czy tak jest? Emerytowana nauczycielka postanowiła to sprawdzić. Mówi, co się stało.
1. Skutki uboczne diety keto
Dieta ketogeniczna charakteryzuje się niską zawartością węglowodanów i wysoką ilością tłuszczów. Dieta keto wymaga eliminacji wielu owoców, zbóż, warzyw skrobiowych, przetworzonej żywności, alkoholu i cukru. Choć celebryci i sportowcy chwalą jej efekty, keto niesie ze sobą także pewne skutki uboczne.
Zobacz też: Tłuszcze, czyli lipidy - budowa, właściwości, rola w organizmie i diecie
Według Harvard Health dieta keto stosowana niezgodnie z potrzebami organizmu i wbrew zaleceniom lekarza może prowadzić do problemów z wątrobą i nerkami, niedoborów składników odżywczych oraz dolegliwości takich jak zaparcia, mgła mózgowa i wahania nastroju. Chociaż niektórzy pozostają jej wierni nawet latami, inni uważając ją za zbyt ekstremalną, porzucają keto po krótkim czasie.
Kevin Saghy, założyciel firmy Earned Impression, próbował diety, by utrzymać formę.
- Naukowe dane stojące za dietą keto były przekonujące, więc postanowiłem spróbować - mówi w rozmowie z portalem EatThis.
Eliminacja węglowodanów okazała się jednak zbyt trudna.
- Jestem biegaczem, a węglowodany są ważnym paliwem, z którego nie mogłem zrezygnować - wyjaśnia.
2. Problemy zdrowotne a dieta keto
Tess Hilmo, emerytowana nauczycielka, próbowała keto z powodu częstych problemów z infekcjami. U kobiety zdiagnozowano również zespół aktywacji komórek tucznych (MCAS), rzadkie schorzenie wpływające na układ immunologiczny.
- Chciałam spróbować keto, ponieważ wiele osób z osłabionym układem odpornościowym je polecało - wyjaśnia. - Stosowałam keto w 30-dniowych odstępach przez około sześć miesięcy.
56-latka zarzuciła eksperyment dietetyczny, gdy odkryła że keto eliminuje zbyt wiele produktów bogatych w błonnik.
- Keto wyklucza te produkty bogate w błonnik - zboża, nasiona, fasolę, owoce i wiele warzyw potrzebnych do uzdrowienia naszego mikrobiomu - mówi Hilmo.
Kevin Saghy zwraca uwagę na dotkliwe bóle głowy, które pojawiły się, gdy ograniczył węglowodany.
- Migreny były nie do zniesienia, a zmiana diety zbyt drastyczna - dodaje.
3. Keto na odchudzanie i nie tylko
Keto szturmem podbiło salony. Stało się dietetyczną modą, której ulegli celebryci, gwiazdy, influencerzy, ale też ci, którzy chcieli zrzucić kilka kilo czy zadbać o zdrowie.
W przypadku keto niezwykle ważna jest jednak ostrożność, zwłaszcza wśród osób z problemami zdrowotnymi. Niedobory składników odżywczych oraz zwiększone ryzyko problemów z wątrobą i nerkami są niektórymi z potencjalnych skutków ubocznych. Eksperci odradzają stosowanie keto kobietom w ciąży czy osobom z dyslipidemią. Wciąż nie są również znane długotrwałe konsekwencje stosowania tego modelu żywienia.
Naukowcy są jednak zgodni w kwestii diety śródziemnomorskiej: to ona została uznana za najzdrowszą i najbardziej sprzyjającą długowieczności, a także redukcji zagrożenia ze strony chorób przewlekłych takich jak nadciśnienie, hipercholesterolemia czy cukrzyca typu 2. Zamiast ryzykować i narażać się na dolegliwości wynikające z niezbilansowanej, niedostatecznie przebadanej w skutkach diety keto, lepszą decyzją dla zdrowia może okazać się wprowadzenie przynajmniej niektórych, uniwersalnych elementów diety śródziemnomorskiej, a więc zdrowych tłuszczów w postaci ryb, awokado, nasion i orzechów oraz przewagi świeżych warzyw i owoców.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl