Trwa ładowanie...

Rakotwórcza substancja w ciastkach. Natychmiast je wyrzuć

 Katarzyna Gałązkiewicz
25.01.2023 11:33
GIS ostrzega przed tymi słodyczami. Zawierają związki rakotwórcze
GIS ostrzega przed tymi słodyczami. Zawierają związki rakotwórcze (East News)

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie, w którym poinformował o wykryciu substancji rakotwórczych w dwóch partiach ciastek dostępnych w popularnej sieci sklepów. Firma rozpoczęła wycofywanie słodyczy z rynku.

spis treści

1. Substancje kancerogenne w ciastkach

W ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności GIS podał, że został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o stwierdzeniu wysokiej zawartości estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) oraz estrów glicydowych kwasów tłuszczowych w określonych partiach ciastek Unicorn wheels 220 g, marki Aldiva, dostępnych w sieci sklepów TEDi.

Wykryte estry kwasów tłuszczowych to substancje genotoksyczne i kancerogenne. GIS zaznacza, że biorąc pod uwagę, iż produkt jest przeznaczony dla dzieci, spożycie produktu przez tę grupę konsumentów wiąże się z istotnym ryzykiem dla zdrowia.

Wycofaniu podlegają dwie partie produktu

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Unicorn wheels, 220 g, marka Aldiva o numerach partii:

  • 10792002021000000255 z terminem trwałości 23.12.2023,
  • 12252002021000000150 z datą ważności 04.09.2023.

Producentem jest Modern Chocolate GmbH Robert-Bosch-Straße 32, 63303 Dreieich, Niemcy, a dystrybutorem w Polsce: TEDi Sieć Handlowa Sp. z o.o. ul. 11 Listopada 11 40-387 Katowice.

2. Wycofanie produktu z obrotu

GIS podał, że właściciel sklepów TEDi rozpoczął wycofanie kwestionowanego produktu ze swoich sklepów. Ponadto poinformował na stronie internetowej o wycofaniu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanego produktu.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością.

Ogłoszenia te - jak podkreśla GIS - nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.

PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze