Jedząc regularnie orzechy unikniesz nadwagi i otyłości. Nowe badania
Najnowsze badania wskazują, że osoby, które regularnie jedzą orzechy, są w dużo mniejszym stopniu narażone na nadwagę i otyłość. Eksperci wskazują także, że orzechy mogą być doskonałym i znacznie zdrowszym zamiennikiem dla tłuszczu zwierzęcego.
Okazuje się, że spożywając często tę zdrową przekąskę, mamy o 5 proc. mniejsze ryzyko przytycia w porównaniu do sytuacji, w której nie jedlibyśmy orzechów wcale.
Zobacz także:
Badacze odkryli, że uczestnicy eksperymentu przytyli przeciętnie ponad 2 kg w ciągu 5 lat, natomiast osoby, które chętnie sięgały po orzechy, zyskały znacznie mniej na wadze.
Dr Joan Sabaté, który jest szefem zespołu naukowego prowadzącego badania powiedział: "Spożywajcie chętnie i w dużych ilościach orzechy. Włączajcie je do swoich codziennych posiłków i zastąpcie orzechami tłuszcze zwierzęce. Są one tak samo sycące".
Naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem zbadali diety oraz wagę 373 tys. osób w wieku od 25 do 70 lat z 10 europejskich krajów.
Wielu sądzi, że jedzenie orzechów sprawia, że szybciej tyjemy z uwagi na dużą zawartość tłuszczu. Dr Sabaté zgadza się z tym, ale podkreśla, że na jego określony poziom składają się w zdecydowanej większości te zdrowe tłuszcze. Zawartość tłuszczów nasyconych w orzechach wynosi średnio 1,5 g.
Ekspert dodał także, że zawierają one sporą dawkę protein, witamin i minerałów, które zwiększą energię. "To oznacza dla mnie, że orzechy nie powodują tycia" - zaznaczył dr Sabaté. Jego wcześniejsze badania wykazały także, że orzechy dobrze wpływają na zdrowie osób w podeszłym wieku.
Orzeszki ziemne, migdały, orzechy laskowe, pistacje oraz orzechy włoskie, to rodzaje orzechów, które były brane pod uwagę w badaniach. Raport z badań został opublikowany w European Journal of Nutrition.