4 z 7Zalety rukwi
Rukiew wodna znana jest też jako rzeżucha wodna. W Polsce rzadko występuje naturalnie, ale sporadycznie można ją spotkać na zachodzie kraju w płytkich basenach wodnych (w rowach, starorzeczach).
Roślina należy do rodziny kapustowatych razem z innymi zdrowymi warzywami, takimi jak brokuły, jarmuż, rukola czy brukselka. Ma małe, okrągłe listki o ciemnozielonym kolorze i wyrazistym, lekko pieprznym smaku.
Najważniejsze jest jednak bogactwo składników obecnych w liściach rukwi – z powodzeniem można ją określić bombą witamin i minerałów. Zawiera duże ilości witaminy K, która jest ważna dla zdrowia kości, oraz witaminy A, która poprawia wzrok. Poza tym znajdują się w niej witaminy C i E, antyoksydanty oraz składniki mineralne (potas, żelazo, wapń, jod).
W liściach obecny jest też izotiocyjanian fenetylu – substancja, która chroni przed nowotworami. Właściwości rukwi wodnej można wykorzystać w profilaktyce raka piersi, płuc, jelita grubego oraz prostaty. Dzięki bogactwu antyoksydantów niszczy wolne rodniki, które są odpowiedzialne za wiele schorzeń oraz starzenie się organizmu (w tym skóry).