Sałatki odchudzające
Sałatka z gruszką to najsmaczniejszy i najprostszy sposób na odchudzanie. Sałatki na odchudzanie to po prostu świeże warzywa lub owoce bez dodatku tłuszczu. Sosy sałatkowe przygotowywane są z przypraw i octu, najlepiej jabłkowego, gdyż wspomaga odchudzanie. Sałatkowa dieta odchudzająca ma tę zaletę, że sałatkę można zjeść np. na lunch w biurze, kiedy nie mamy możliwości samodzielnie czegoś przyrządzić. Sałatka ze świeżych warzyw ma niewiele kalorii, praktycznie nie ma dodatku cukru, a ilość błonnika, witamin i składników minerałów jest wyjątkowo duża.
1. Sałatki na odchudzanie
Sałatka odchudzająca nie zawiera soli, tłuszczu, nie podajemy do niej białego pieczywa. Wybierajmy nadające sałatce aromat zioła zamiast soli, zamiast tłustych sosów sałatkowych sięgnijmy po ocet jabłkowy lub niskotłuszczowy jogurt naturalny (można od czasu do czasu zastosować oliwę z oliwek, która jest cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3), a białe pieczywo zastąpmy pieczywem pełnoziarnistym. Oczywiście, pieczywo powinno być tylko dodatkiem do sałatki. Wystarczy 1-2 kromki do jednej porcji. Zamiast pieczywa do sałatki można dodać także ryż, ale pamiętajmy przy tym, by nie był to biały ryż. Zdrowsze odmiany ryżu to ryż brązowy, czerwony, dziki i basmati.
Sałatki przygotowywane na kolację lub lunch do pracy mogą zawierać dodatek mięsa, najlepiej grillowanego lub gotowanego indyka, schab lub polędwicę wołową. Jako źródło pełnowartościowego białka do sałatki można dodać ser feta.
1.1. Sałatka na obiad i kolację
Sałatka odchudzająca na obiad może zawierać gotowane, duszone lub pieczone (nie smażone!) chude mięso (indyk, królik) lub rybę morską (dorsz, morszczuk, łosoś norweski). Pamiętajmy, że to także jest tylko dodatek do świeżych warzyw w sałatce.
Sałatki odchudzające można bez obaw jeść na kolację. Nie zawierają one tłuszczu i cukru, więc pozwolą na zdrowy sen – tłuszcz długo się trawi, co utrudnia zasypianie, a glukoza szybko spada po słodkiej przekąsce i już po 2 godzinach znowu chce się jeść. Pamiętajmy, że brak kolacji może niekorzystnie odbić się na jakości snu, wiele osób budzi się z głodu w środku nocy, co może skutkować nocnym podjadaniem. Nie ma nic gorzej wpływającego na skuteczne odchudzanie niż nocne wycieczki do lodówki. Jedzmy więc kolację około 2-3 godziny przed pójściem spać i wybierajmy sałatki odchudzające ze świeżych warzyw.
Przykładowa sałatka odchudzająca na kolację:
- niewielki surowy kalafior,
- kukurydza lub groszek z puszki,
- ogórek konserwowy,
- 2 pomidory bez skórki,
- niskotłuszczowy jogurt naturalny.
Sałatka odchudzająca na kolację nie powinna zawierać kapusty, w tym kapusty czerwonej, cebuli, pora, warzyw strączkowych. Żołądek gorzej sobie z nimi radzi, może nawet pojawić się niestrawność, a to nie pomoże w zaśnięciu. Kolacja odchudzająca to nie więcej niż 250 kcal.
1.2. Sałatka na 2 śniadanie lub podwieczorek
Sałatkę odchudzającą można również spożywać na 2 śniadanie lub podwieczorek. Wówczas do jej przygotowania wybierajmy świeże owoce, jogurt naturalny oraz nasiona słonecznika.
Najlepsze do sałatek owocowych są:
- banany,
- winogrona,
- pomarańcze,
- arbuz,
- grejpfrut,
- kiwi,
- truskawki,
- maliny.
Banany i winogrona mają słodki smak, dzięki czemu nie musimy dodatkowo stosować cukru do sałatek. Świetną propozycją na upalne dni jest sałatka z arbuza, gdyż zawiera spore ilości wody i wykazuje właściwości orzeźwiające. Z kolei maliny, truskawki i kiwi są źródłem beta-karotenu, witaminy C i prozdrowotnych flawonoidów.
Nie bójmy się eksperymentować! Sałatki odchudzające nie muszą być przygotowywane według specjalnego przepisu. Można mieszać różnorodne składniki, pod warunkiem, że są to produkty dietetyczne, to znaczy mają niewiele kalorii i zero tłuszczu.