Schab pieczony – przepis, wartości odżywcze i kalorie
Schab pieczony jest kruchy i niezbyt tłusty, smaczny i zdrowy. Świetnie smakuje doprawiony jedynie solą i pieprzem, ale i podany z owocami. Mając dobry przepis w prosty sposób z mięsa można wyczarować zarówno wędlinę, smaczna przekąskę na zimno, jak i danie obiadowe. Czy pieczony schab jest zdrowy? Czy ma dużo kalorii?
1. Co to jest schab pieczony?
Schab pieczony to jedno z najpopularniejszych mięs goszczących na polskich stolach. Do jego przygotowania wykorzystuje się schab wieprzowy, czyli najdłuższy mięsień grzbietu. Pozyskuje się je z odcinka piersiowo–lędźwiowego tuszy wieprzowej. Można go kupić z kością lub bez.
Mięso wieprzowe dobrej jakości jest delikatne i soczyste, zwarte i wilgotne, ale nie mokre i ociekające wodą. Schab powinien mieć kolor jasno lub głęboko różowy. Im ciemniejsza barwa, tym wieprzowina ma bardziej bogaty smak i wyższą jakość. Jej tłuszcz jest biały i zwarty. Należy unikać mięsa o żółtym lub ciemniejszym tłuszczu.
2. Kalorie i wartości odżywcze schabu pieczonego
Schab wieprzowy jest stosunkowo niskokalorycznym mięsem. Porcja surowego schabu o wadze 100 g to zaledwie 128 kcal. Schab pieczony zawiera 230 kcal na 100 g, a plaster schabu pieczonego (45 g) to około 104 kcal. Warto jednak pamiętać, że kaloryczność zmienia się w zależności od sposobu przygotowania mięsa.
Kalorie w schabie pieczonym pochodzą w 42% z białka i 58% z tłuszczy. W wieprzowinie znajduje się białko (26,6 g w porcji 100 g) i stosunkowo niewiele tłuszczu oraz mało cholesterolu (89,0 mg na 100 g). W porcji 100 g pieczony schab wieprzowy z kością (mięso i tłuszcz) ma 12,87 g tłuszczów, w tym:
- 4,11 g tłuszczów nasyconych,
- 5,04 g tłuszczów jednonienasyconych,
- 1,50 g tłuszczów wielonienasyconych.
Mięso dostarcza nie tylko niezbędne aminokwasy oraz tłuszcze omega-3 i omega-6, ale i witaminy (głównie z grupy B: B1, B6 i B12, witaminy A i E) oraz minerały (żelazo, selen, fosfor, potas), cynk, magnez, miedź). Schab wieprzowy jest najlepszym źródłem witaminy B1 spośród wszystkich gatunków mięs.
Pieczony schab wieprzowy z kością (mięso i tłuszcz) to produkt 2,00 µg RAE witaminy A, 0,11 mg witaminy E i 29,0 witaminy D, a także witaminy z grupy B:
- 0,64 mg witaminy B1,
- 0,36 mg witaminy B2,
- 7,87 mg witaminy B3,
- 90,7 mg witaminy B4,
- 1,04 mg witaminy B5,
- 0,75 mg witaminy B6,
- 0,64 µg witaminy B12. Pieczony schab wieprzowy z kością (mięso i tłuszcz) jest zasobny w mikroelementy i makroelementy. Dostarcza:
- 15,00 mg wapnia,
- 0,94 mg żelaza,
- 25,0 mg magnezu,
- 228 mg fosforu,
- 340 mg potasu.
Ponadto w produkcie znajduje się 57,0 mg sodu, 2,52 mg cynku, 0,12 mg miedzi, 0,01 mg manganu i 44,4 µg selenu. hoć schab jest zdrowy, nie należy przesadzać z jego ilością. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o podwyższonym poziomie cholesterolu oraz niskim ciśnieniu.
3. Jak upiec schab?
Schab pieczeń: zarówno pieczony w całości (np. schab pieczony w rękawie), jak i schab pieczony w plastrach, to doskonały pomysł na obiad, zarówno codzienny, jak i świąteczny. Jego wykonanie jest banalnie proste.
Jak zrobić schab pieczony? Wystarczy mięso umieścić w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (także w rękawie do pieczenia, dzięki czemu mięso pozostanie soczyste, nie wysuszy się). Uprzednio duże kawałki schabu nadziewa się przyprawami lub owocami, aby nadać pieczeni smak od wewnątrz.
To na przykład schab pieczony z miodem i sokiem pomarańczowym czy schab ze śliwką, schab w majeranku czy faszerowany ziołami, schab w sosie słodko ostrym, schab z pieczarkami czy schab nadziewany morelą.
Ile piec schab? Generalnie sprawdza się zasada, że 1 kilogram mięsa piecze się 1 godzinę. Oznacza to, że w przypadku mniejszej lub większej ilości mięsa czas ten trzeba odpowiednio wydłużyć lub skrócić.
Warto pamiętać, że zanim schab zostanie poddany obróbce termicznej, musi osiągnąć temperaturę pokojową. Gdy będzie pieczony, duszony czy gotowany po zbyt krótkim czasie leżakowania poza lodówką, soki wypłyną zbyt szybko, a mięso będzie suche i twarde.
4. Z czym jeść schab pieczony?
Schab pieczeń podawany na zimno po pokrojeniu na plasterki jest doskonałą przekąską, ale i domową wędliną. Schab pieczony, także schab w sosie własnym, pieczarkowym czy musztardowym, podawany na ciepło doskonale komponuje się z gotowanymi ziemniakami, kluskami śląskimi, kopytkami, pyzami ziemniaczanymi, ale i ryżem, kaszą czy makaronem oraz bagietką. Obiad ze schabu w plastrach warto urozmaicić warzywami lub surówką.